Πέρυσι γνώρισε βαριά ήττα από τον Νικολάι Νταβιντένκο στον τελικό του Studena Croatia Open, ωστόσο φέτος ο Χουάν Κάρλος Φερέρο βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου στο χωμάτινο τουρνουά της πόλης Ούμαγκ, μετά τη νίκη επί του φορμαρισμένου Αντρέα Σέπι στους ημιτελικούς του Σαββάτου.

Ο 30χρονος Ισπανός, Νο4 του ταμπλό, ο οποίος μετράει ήδη δύο χωμάτινους τίτλους φέτος σε Buenos Aires (Αργεντινή) και Costa Do Sauipe (Βραζιλία), κατάφερε να ξεφύγει από τις δυσκολίες του εναρκτήριου σετ και κυριαρχώντας απόλυτα του Αντρέα Σέπι στο 2ο σετ, έφτασε στη νίκη με 6-4, 6-2 σε 1 ώρα και 20 λεπτά, σφραγίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τη συμμετοχή του στον τελικό του Croatia Open.

Ο Φερέρο, πρώην Νο1 στον κόσμο και πρωταθλητής στο Roland Garros το 2003, δέχθηκε δύο breaks στο 1ο σετ αλλά κατάφερε να πετύχει τρία κόντρα στον 26χρονο Ιταλό ενώ στο 2ο δεν απειλήθηκε καθόλου από το Νο56 στον κόσμο, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Στον τελικό της διοργάνωσης των 450,000 ευρώ, το “κουνούπι” θα αντιμετωπίσει έναν ακόμη εκπρόσωπο του Ιταλικού τένις, τον Πότιτο Σταράτσε ο οποίος πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή κόντρα στον Χουάν Ιγκνάσιο Τσέλα επικρατώντας του Αργεντινού, Νο8 του ταμπλό με 6-7(4), 6-3, 6-2 σε 2 ώρες και 27 λεπτά αγώνα.

Αυτός θα είναι ο πρώτος τελικός του 29χρονου Ιταλού, Νο65 στον κόσμο μετά από τρία ολόκληρα χρόνια (2007) και ο τρίτος συνολικά στην καριέρα του, χωρίς να έχει καταφέρει να κατακτήσει κάποιον τίτλο.

Ο Φερέρο μετράει 5 νίκες και μια ήττα κόντρα στον Σταράτσε, μια εκ των οποίων στο ίδιο τουρνουά πέρυσι για τη φάση των “16” με 2-1 σετς. Και οι 6 προηγούμενες αναμετρήσεις τους είναι στο χώμα…

Σάββατο 31/07: Ημιτελικά Croatia Open
4-Ferrero (Spain) beat Seppi (Italy) 6-4 6-2
Starace (Italy) beat 8-Chela (Argentina) 6-7(4) 6-3 6-2