Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Swedish Open της πατρίδας του, εξασφάλισε ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ. Ο κάτοχος του τίτλου στο Bastad, δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά ανέτρεψε το σκορ απέναντι στον Σέπι κλείνοντας το μεγάλο ραντεβού με τον Νταβίντ Φερέρ στους “4”, την ίδια ώρα που ο Βερντάσκο ηττήθηκε απ’τον Τόμι Ρομπρέδο.

Ο Σόντερλινγκ έφτασε μια ανάσα απ’τον απρόσμενο αποκλεισμό, όταν ο Αντρέα Σέπι έχοντας προβάδισμα με 1-0 στα σετς, σέρβιρε στο 5-4 του 2ου για τη νίκη ενώ στο καθοριστικό σετ ο Ιταλός είχε 6-5 και 30/30. Ο 25χρονος, όμως, Σουηδός εκμεταλλεύτηκε το “μπλακ άουτ” του αντιπάλου του και αφού ισοφάρισε στα σετς, επικράτησε του Ιταλού με 4-6, 7-5, 7-6(5) σε 2 ώρες και 24 λεπτά, παραμένοντας σε τροχιά τίτλου στην πατρίδα του.

Το Νο1 του ταμπλό και Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης δεν ξεκίνησε καλά στο ματς και τα αβίαστα λάθη επέτρεψαν στον σταθερό Σέπι να πάρει προβάδισμα μετατρέποντας σε break τη μοναδική ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο εναρκτήριο σετ και χωρίς να απειληθεί απ’τον Σόντερλινγκ.

Ένα break στο ξεκίνημα του 2ου σετ, άναψε φωτιές στις εξέδρες και την ώρα που ο Σέπι είχε τις μπάλες στα χέρια του σερβίροντας στο 5-4 για το ματς, λίγοι πίστεψαν ότι ο κακός Σόντερλινγκ θα μπορούσε να γυρίσει το ματς. Κι όμως, ο Σέπι δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη ψυχραιμία του και ο Σουηδός άρπαξε την ευκαιρία κατακτώντας τρία συνεχόμενα games (με δύο breaks), φτάνοντας στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ ο Σόντερλινγκ χρειάστηκε τη διαδικασία του tie break για να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του Σέπι, παίρνοντας τελικά το εισιτήριο για τους “4”.

Στα ημιτελικά ο Σόντερλινγκ θα συναντήσει το Νο3 του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ ο οποίος νίκησε εύκολα με 6-3, 6-3 τον 24χρονο Ουρουγουανό, Πάμπλο Κουέβας συνεχίζοντας την εκπληκτική του σεζόν στην κόκκινη επιφάνεια.

Αντίθετα, το Νο2 της χωμάτινης διοργάνωσης των 450,000 ευρώ, Φερνάντο Βερντάσκο δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη στο χώμα (0-3) κόντρα στον συμπατριώτη του, Τόμι Ρομπρέδο ο οποίος νίκησε με 6-4, 6-3 τον Μαδριλένο αριστερόχειρα παίρνοντας το εισιτήριο για τους “4” του θεσμού.

Ο Ρομπρέδο καλείται και πάλι να αποκλείσει έναν συμπατριώτη του, μετά τη νίκη του Νίκολας Αλμάγκρο με 4-6, 6-4, 6-0 επί του Κροάτη qualifier, Φράνκο Σκούγκορ.

Παρασκευή 16/07: Προημιτελικά Swedish Open
4-Almagro (Spain) beat Skugor (Croatia) 4-6 6-4  6-0
1-Soederling (Sweden) beat Seppi (Italy) 4-6 7-5 7-6(5)
5-Robredo (Spain) beat 2-Verdasco (Spain) 6-4 6-3
3-Ferrer (Spain) beat Cuevas (Uruguay) 6-3 6-3