Πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη εμφάνιση, ο Μάρκος Παγδατής νίκησε μάλλον εύκολα με 2-0 σετ τον Τζέιμς Μπλέικ, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο ABN AMRO του Ρότερνταμ, η συνέχεια των οποίων περιλαμβάνει την εξαιρετικά δύσκολη αποστολή που ακούει στο όνομα: Νικολάι Νταβιντένκο για την είσοδο στα προημιτελικά.

Το ερωτηματικό για τον Παγδατή, πριν την αναμέτρηση του 1ου γύρου στο πρώτο 500αρι της φετινής σεζόν κόντρα στον Μπλέικ, ήταν κατά πόσο θα τον είχε επηρεάσει ο τραυματισμός του στον ώμο που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει την αναμέτρηση με τον Λέιτον Χιούιτ στον 3ο γύρο του Australian Open πριν μερικές εβδομάδες.

Ο Μάρκος, όχι μόνο δεν επηρεάστηκε έδειξε αλλά εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος και πραγματοποιώντας σχεδόν τέλεια εμφάνιση, επικράτησε με 6-4, 6-2 του 29χρονου Αμερικανού, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του ABN AMRO που διεξάγεται στο Ahoy Stadium του Ρότερνταμ.

Ο 24χρονος Κύπριος έβγαλ,ε στην κυριολεξία… μάτια και μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά 7 games της αναμέτρησης, πήρε τα ηνία και δεν επέτρεψε στον Μπλέικ να πάρει ανάσα φτάνοντας στη νίκη μετά από μόλις 67 λεπτά στο μισογεμάτο κεντρικό court.

Σχεδόν αλάνθαστος, ο Παγδατής επέβαλε το ρυθμό του και με εξαιρετικό παιχνίδι από τη βασική γραμμή δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να τον απειλήσει, με τον Μπλέικ να φεύγει ηττημένος από το court, χωρίς καν να είχε δημιουργήσει μια ευκαιρία για break.

Στο εναρκτήριο σετ και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά games, ο Παγδατής πέτυχε το πολυπόθητο break στο 7ο game (4-3) το οποίο ήταν αρκετό για να κλείσει νικηφόρα το 1ο σετ με 6-4 σε 37 λεπτά.

Η δουλειά του Μάρκου έγινε ακόμη πιο εύκολη στη συνέχεια και ειδικά μετά το break στο 3ο game του 2ου σετ, με τον Μπλέικ να εγκαταλείπει την προσπάθεια βλέποντας πως ο αντίπαλός του βρισκόταν σε δαιμονιώδη ημέρα. Ένα ακόμη break στο 5ο game (4-1), έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Κύπριου ο οποίος εφόσον επαναλάβει την ίδια εμφάνιση έχει τύχη ακόμα και απέναντι στον Master των indoor τουρνουά, Νικολάι Νταβιντένκο (την Πέμπτη στις 20:30GR η σπουδαία αναμέτρηση του 2ου γύρου).

Ο 28χρονος Ρώσος, Νο2 του ταμπλό, ξεκίνησε επίσης εντυπωσιακά στο Ρότερνταμ καθώς επικράτησε με 6-4, 6-2 του φορμαρισμένου Φελιτσιάνο Λόπεζ ο οποίος προερχόταν από τον τίτλο στο Γιοχάνεσμπουρκ.

Στο μεταξύ, ο Σόντερλινγκ έγινε ο πρώτος τενίστας που εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα προημιτελικά καθώς, έστω και δύσκολα, ξεπέρασε το εμπόδιο του γηπεδούχου, Νο245 στον κόσμο, Ιγκόρ Σίσλινγκ με 7-6(6), 6-2.

Πέμπτη 10/02: 1ος γύρος ABN AMRO
Βaghdatis (Cyprus) beat Blake (U.S.) 6-4 6-2
2-Davydenko (Russia) beat Lopez (Spain) 6-4 6-2
Melzer (Austria) beat 8-Troicki (Serbia) 6-3 3-0 (Troicki retired)
Berrer (Germany) beat Clement (France) 7-6(16) 4-6 6-4
4-Monfils (France) beat Rochus (Belgium) 4-6 6-1 6-2