Χρειάστηκε να περάσουν 2 ώρες και κάτι λεπτά για να δούμε λίγο τένις στην ενδοοικογενειακή αναμέτρηση της Σερίνα με τη Βίνους Γουίλιαμς. Προς το τέλος του αγώνα έγινε όμως "σφαγή" με τη Σερίνα να σώζει match point της αδελφής της και τελικά να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Sony Ericsson Championships στο Κατάρ.

Με ανυπομονησία αναμενόταν η "Τιτανομαχία" ανάμεσα στις κορυφαίες Αμερικανίδες τενίστριες, ωστόσο Σερίνα και Βίνους δεν πρόσφεραν τα αναμενόμενα και μόνο προς το τέλος της αναμέτρησης αντάμειψαν τους λιγοστούς θεατές που παρέμειναν μέχρι τα μεσάνυχτα στο κεντρικό court του Khalifa Tennis Complex στην Ντόχα.

Την ίδια ώρα που η Σάφινα έδινε συνέντευξη Τύπου ανακοινώνοντας την απόφασή της να αποσυρθεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης λόγω σοβαρού προβλήματος στην πλάτη δίνοντας παράλληλα το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης άνευ όρων στη Σερίνα Γουίλιαμς, η 28χρονη Αμερικανίδα ανέβασε ταχύτητα στην αναμέτρηση με την Βίνους την οποία νίκησε τελικά πολύ δύσκολα με 5-7, 6-4, 7-6(4) σε 2 ώρες και 41 λεπτά.

Μετά από δύο μοιρασμένα, ανούσια και χωρίς πάθος πρώτα σετ, οι δύο σπουδαίες αθλήτριες έδωσαν τα πάντα για τη νίκη στο 3ο και καθοριστικό σετ. Η Σερίνα στάθηκε ανήμπορη να εκμεταλευτεί δύο φορές το προβάδισμα που πήρε για να σερβίρει για το ματς, με τη Βίνους Γουίλιαμς να "κλείνει" στόματα με την προσπάθειά της και μάλιστα να έχει στην κατοχή της match point στο 6-5, για να πάρει το ματς. Η μικρή της αδελφή, όμως, το "έσβησε" και έστειλε την αναμέτρηση στο tie break εκεί όπου παρουσιάστηκε πιο σοβαρή και με δυνατό σερβίς έφτασε στο 7-4.

Ήταν η μοναδική σημερινή αναμέτρηση για το Maroon Group με τις δύο Ρωσίδες, Κουζνέτσοβα και Ντεμεντίεβα να ξεκουράζονται.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Σερίνα-Ντεμεντίεβα και Βίνους-Κουζνέτσοβα για το Maroon Group ενώ για τον λευκό όμιλο θα αγωνιστούν οι Ζβονάρεβα-Βοζνιάκι με τη Ρωσίδα να αντικαθιστά τη συμπατριώτισσά της, Ντινάρα Σάφινα.

Τετάρτη 28/10: 2η ημέρα ομίλων WTA Championships (GR-Eurosport)