Το δεύτερο τίτλο της καριέρας του και πρώτο μετά το 2006, πανηγύρισε ο Στάνισλας Βαβρίνκα. Στο ντεμπούτο του στο Grand Prix Hassan II του Μαρόκο, ο 25χρονος Ελβετός κατέκτησε το τρόπαιο νικώντας εύκολα με 2-0 σετ τον Βίκτορ Ανέσκου στον Κυριακάτικο τελικό και έδειξε πανέτοιμος ενόψει του Monte Carlo Masters.

Μετά από πέντε συνεχόμενους αποτυχημένους τελικούς στο tour της ATP, ο Στάνισλας Βαβρίνκα επιτέλους κατάφερε να χαμογελάσει. Το Νο23 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο1 του ταμπλό στο Μαρόκο, ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μια σπουδαία χωμάτινη εβδομάδα στα courts της Καζαμπλάνκα και με το επιβλητικό 6-2, 6-3 επί του Βίκτορ Ανέσκου στον τελικό της διοργάνωσης των 450.000 ευρώ, κατέκτησε το δεύτερο τίτλο της καριέρας του μετά από αυτόν στο Umag της Κροατίας το 2006.

Μετά από ορισμένες δύσκολες αναμετρήσεις κατά τη διάρκεια της εβδομάδας στην πιο γνωστή πόλη του Μαρόκο, ο Βαβρίνκα χρειάστηκε μόλις 77 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Ανέσκου στον τελικό με τον Ρουμάνο να μένει με τη γλυκιά ανάμνηση της συμμετοχής στον τελικό.

Ο Βαβρίνκα που είχε χάσει δύο σετ στην πορεία του προς τον τελικό, ξεκίνησε πολύ δυνατά στον τελικό και με δύο breaks στο 4ο (3-1) και 8ο game (6-2) του εναρκτήριου σετ, πήρε προβάδισμα.. τίτλου έναντι του 28χρονου Ρουμάνου.

Ο Ελβετός, χρυσός Ολυμπιονίκης στο διπλό με τον Φέντερερ στο Πεκίνο το 2008, συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά και με δύο ακόμη breaks έφτασε στο 5-1 games στο 2ο σετ. Παρότι ο Ανέσκου δεν του επέτρεψε να σερβίρει επιτυχημένα για το ματς, πετυχαίνοντας το μοναδικό του break στον τελικό, ο Βαβρίνκα δεν άφησε άλλα περιθώρια στον αντίπαλό του και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 17 λεπτά.

Αυτή η νίκη είναι ακόμη πιο σημαντική για τον Σταν, από τη στιγμή που ήρθε μόλις 2 μήνες μετά τη γέννηση της κόρης του Αλέξια στις 12 Φεβρουαρίου. Ο 25χρονος Ελβετός αγωνιζόταν μόλις για δεύτερη φορά μετά τη γέννηση της κόρης του, έχοντας αγωνιστεί και στο Sony Ericsson Open του Μαϊάμι όπου αποκλείστηκε στον 3ο γύρο.

Επόμενος σταθμός στην χωμάτινη περιοδεία του Βαβρίνκα, το Monte Carlo Masters εκεί όπου πέρυσι πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του νικώντας τον πολύ καλό του φίλο Ρότζερ Φέντερερ στον 3ο γύρο του πρώτου χωμάτινου Masters της σεζόν.

Κυριακή 11/04: Τελικός Grand Prix Hassan II
1-Stanislas Wawrinka (Switzerland) beat 3-Victor Hanescu (Romania) 6-2 6-3