Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να ξεπεράσει στα δύο σετ το εμπόδιο του πολύ καλού Αντρέας Μπεκ στον 1ο γύρο του Basel Open, κάνοντας το ένα από τα τέσσερα βήματα που απαιτούνται για το αναμενόμενο ραντεβού με τον Βασιλιά της… Βασιλείας, Ρότζερ Φέντερερ στον μεγάλο τελικό.

Η επικοινωνιακή νίκη σε "απάντηση" στην φαντασμαγορική πρεμιέρα του Ρότζερ Φέντερερ, δεν ήρθε απ’την πλευρά του Τζόκοβιτς ο οποίος δυσκολεύτηκε απέναντι στον νεαρό και ενθουσιώδη αριστερόχειρα, Κάρολ Μπεκ στην πρεμιέρα του στο indoor τουρνουά της Βασιλείας. Ο Σέρβος, Νο3 στον κόσμο και Νο2 του ταμπλό, έκανε αρκετά λάθη τα οποία όμως δεν πλήρωσε και με 6-3, 7-5 επί του Γερμανού, πήρε το εισιτήριο για το 2ο γύρο της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει τον Γιαν Χένριχ, μετά τη νίκη του Τσέχου επί του qualifier Λούτσακ με 6-3, 6-4.

Ο Νόλε έχασε μια φορά το σερβίς του στο 1ο σετ, όμως με δύο δικά του breaks έφτασε στο 6-3, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στο 2ο σετ ο Μπεκ είχε ορισμένα πολύ καλά service games, μέχρι το 11ο όμως που ο Σέρβος μετέτρεψε σε break την 5η ευκαιρία του στο σετ και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 26 λεπτά.

Σε άλλους αγώνες την Τρίτη, ο συμπατριώτης του Τζόκοβιτς, Βίκτορ Τροίτσκι νίκησε 6-2, 7-6(5) τον επίσης Γερμανό Μπέντζαμιν Μπέκερ και θα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Τσίλιτς/Πέτζνερ.

Στο μεταξύ, ο Μάρκο Τσιουντινέλι ευχαρίστησε τους συμπατριώτες του φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη επί του Νο8 του ταμπλό, Φίλιπ Κολσράιμπερ. Ο 28χρονος Ελβετός, Νο73 στον κόσμο, επικράτησε 7-6(5), 3-6, 7-5 του Γερμανού και θα συναντήσει τον συμπατριώτη του Λάμερ ο οποίος νίκησε τον Κέλερερ 3-6, 6-2, 7-5.

Την Τετάρτη θα αγωνιστεί ο Ρότζερ Φέντερερ με αντίπαλο τον Αντρέα Σέπι για το 2ο γύρο του θεσμού.

Τρίτη 4/11: 1ος γύρος Basel Open
Lammer (Switzerland) beat Koellerer (Austria) 3-6 6-2 7-5
Nieminen (Finland) beat Benneteau (France) 7-5 6-2
2-Djokovic (Serbia) beat Beck (Germany) 6-3 7-5
Troicki (Serbia) beat Becker (Germany) 6-2 7-6(5)
Korolev (Russia) beat Bolelli (Italy) 3-6 7-6(4) 6-2
Chiudinelli (Switzerland) beat 8-Kohlschreiber (Germany) 7-6(5) 3-6 7-5
Hernych (Czech Republic) beat Luczak (Australia) 6-3 6-4