Ένας Μάρκος Παγδατής φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα, πέτυχε μια σπουδαία νίκη-ανατροπή επί του Λέιτον Χιούιτ για τα προημιτελικά του Medibank International στο Σίδνευ, μέσα στην έδρα του Αυστραλού πρωταθλητή και πήρε παλικαρίσια πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει τον "πελάτη" Μάρντι Φις.

Αυτός ο Μάρκος δεν έχει να φοβάται τίποτα και κανέναν… Με σπουδαία εμφάνιση, βγαλμένη από την ονειρική πορεία μέχρι τον τελικό του Australian Open 2006, ο 24χρονος Κύπριος κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση που είχε διαμορφωθεί στο 1ο σετ και μετά από 2 ώρες συναρπαστικού τένις, πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 4-6, 6-2, 6-3 επί του Λέιτον Χιούιτ για τους "8" του Medibank International Sydney των 372,500 δολαρίων.

Ο Παγδατής, αν εξαιρέσουμε το εναρκτήριο σετ και τα τρία πρώτα games του 2ου, στη συνέχεια έβγαλε τον καλύτερό του εαυτό και κυριάρχησε απόλυτα του αντιπάλου του με τον οποίον άλλωστε είχε και ανοιχτούς λογαριασμούς από το επεισοδιακό ραντεβού τους "32" του Australian Open 2008 όταν ο Χιούιτ τον είχε νικήσει στα 5 σετ (4-6, 7-5, 7-5, 6-7, 6-3) σε έναν αγώνα που είχε ολοκληρωθεί στις 04:34 τα ξημερώματα ώρα Μελβούρνης.

Με επιβλητικό σερβίς και σταθερό παιχνίδι από τη βασική γραμμή το οποίο ενίοτε γινόταν σούπερ πιεστικό, ο Παγδατής, συνήλθε γρήγορα από ένα μέτριο 1ο σετ το οποίο ο Χιούιτ, παίζοντας αποτελεσματικά και εκμεταλευόμενος τα αρκετά λάθη του αντιπάλου του, κατέκτησε με 6-4 σε 49 λεπτά, έχοντας ένα break στο 3ο game (2-1).

Ο 28χρονος Αυστραλός, Νο4 του ταμπλό και Νο22 στον κόσμο, μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ και με νέο break στο 3ο game πήρε προβάδισμα με 2-1 και όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει. Όχι όμως και ο Παγδατής ο οποίος στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και παίζοντας απελευθερωμένα και σταθερά, "έσπασε" τρεις συνεχόμενες φορές το σερβίς του Χιούιτ κατακτώντας 5 συνεχόμενα games, φτάνοντας στο 6-2.

Ούτε οι αντιδράσεις του ένθερμου κοινού στο κεντρικό court του Olympic Tennis Center πτόησαν τον Μάρκο ο οποίος συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο καθοριστικό σετ. Ο Κύπριος διατηρούσε με σχετική άνεση το σερβίς του και εκμεταλλευόμενος τη μοναδική ευκαιρία για break που του παρουσιάστηκε, "έσπασε" τον Χιούιτ στο 4ο game, πήρε προβάδισμα με 3-1 και δεν κοίταξε ξανά πίσω, φτάνοντας στην μεγάλη νίκη μετά από 121 λεπτά.

O Παγδατής ολοκλήρωσε το ματς με το σπουδαίο ποσοστό του 78% κερδισμένων πόντων από το 1ο σερβίς έχοντας 9 άσους, 14 winners και 15 αβίαστα λάθη. Από την άλλη ο Χιούιτ, τέσσερις φορές πρωταθλητής του Σίδνευ (2000-01, 2004-05), είχε μόλις 6 winners και 14 αβίαστα λάθη.

Αυτή ήταν η 2η νίκη του Παγδατή επί του Χιούιτ σε τρεις συνολικά αναμετρήσεις, με τον Κύπριο να βρίσκεται σε σπουδαία αγωνιστική και κυρίως ψυχολογική κατάσταση ενόψει του Australian Open στο οποίο ο Κύπριος καλείται να υπερασπιστεί, τουλάχιστον, τους 180 περσινούς βαθμούς που κατέκτησε με την πορεία του μέχρι τη φάση των "16" (ήττα από Τζόκοβιτς).

Επόμενος αντίπαλος για τον Παγδατή την Παρασκευή (07:30GR, στο κεντρικό court) ο Μάρντι Φις ο οποίος νίκησε 7-6(5), 6-2 τον Αυστραλό Πίτερ Λούτσακ. Ο Κύπριος σε δύο αναμετρήσεις με τον Αμερικανό μετράει δύο νίκες. Η πρώτη ήρθε πέρυσι στο Australian Open και η δεύτερη την προηγούμενη εβδομάδα στον 1ο γύρο του Brisbane International.

Στον άλλο ημιτελικό θα κοντραριστούν δύο Γάλλοι. Ο Ρισάρντ Γκασκέ ο οποίος νίκησε 6-3, 7-6(7) τον Πότιτο Σταράτσε και ο Ζουλιάν Μπενετό ο οποίος απέκλεισε τον Αργεντινό Μάγιερ με 6-4, 6-7(5), 6-0.

Πέμπτη 14/01: Προημιτελικά Medibank International
Baghdatis (Cyprus) beat 4-Hewitt (Australia) 4-6 6-2 6-3
Benneteau (France) beat Mayer (Argentina) 6-4 6-7(5) 6-0
Gasquet (France) beat Starace (Italy) 6-3 7-6(7)
Fish (U.S.) beat Luczak (Australia) 7-6(5) 6-2