Οι δύο πανύψηλοι Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και Σαμ Κέρει θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στο Heineken Open του Auckland μετά τους ημιτελικούς της Παρασκευής. Ο Αργεντίνος, Νο1 του ταμπλό, νίκησε 2-0 σετ τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ ενώ ο 21χρονος Αμερικανός, σε ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε 2-1 σετ του Νο2, Νταβίντ Φερέρ.

Ακόμη μια σούπερ εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο στην Αυστραλία και έδειξε πανέτοιμος για την 3η του συμμετοχή σε Australian Open. Ο 20χρονος Αργεντίνος, Νο1 του ταμπλό στο Auckland και Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης, χωρίς να απειληθεί καθόλου, επικράτησε 6-4, 6-3 του Σουηδού, Νο3 του ταμπλό, Ρόμπιν Σόντερλινγκ και προκρίθηκε στον Σαββατιάτικο τελικό της διοργάνωσης των 480.750$ με σκοπό να πανηγυρίσει τον 5ο τίτλο στην καριέρα του.

Ένα break στο 1ο σετ και δύο στο 2ο ήταν υπεραρκετά για τον Ντελ Πότρο προκειμένου να ξεπεράσει με ευκολία το εμπόδιο του 24χρονου Σουηδού μετά από 1 ώρα και 18 λεπτά αγώνα. Ο Σόντερλινγκ δεν δημιούργησε ουτε μια ευκαιρία για break ενώ το τραγικό ποσοστό (29%) στους κερδισμένους πόντους από το 2ο σερβίς, δεν του άφησε περιθώριο για δικαιολογίες.

Ο Ντελ Πότρο το Σάββατο θα αντιμετωπίσει για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Αμερικανό Σαμ Κέρει ο οποίος χρειάστηκε να σώσει δύο match points στην συγκλονιστική αναμέτρηση κόντρα στον Νταβίντ Φερέρ. Ο 21χρονος Αμερικανός, Νο6 του ταμπλό και Νο36 στον κόσμο, αν και έχασε το 1ο σετ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πανηγυρίσει μια παλικαρίσια νίκη με 3-6, 6-3, 7-6(4) επί του 26χρονου Ισπανού, Νο12 στην ATP και το Σάββατο θα διεκδικήσει τον 2ο τίτλο στην καριέρα του.

Παρασκευή 16/1: Ημιτελικά Heineken Open Auckland
1-Del Potro (Argentina) beat 3-Soederling (Sweden) 6-4 6-3
6-Querrey (U.S.) beat 2-Ferrer (Spain) 3-6 6-3 7-6(4)