Ο Νόβακ Τζόκοβιτς απέδρασε από τα προσωρινά δεσμά που του είχε περάσει ο Φλοράν Σερά και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Gerry Weber Open. Ο 22χρονος Σέρβος, Νο2 του ταμπλό στο Χάλε, χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ και να σώσει τρία match points, κόντρα στον πολύ καλό Γάλλο και θα συναντήσει τον Μέλτζερ στους "8".

Ο Σέρβος ο οποίος είδε με "ευχαρίστηση" την απουσία του Ρότζερ Φέντερερ από το ταμπλό και την ευκαιρία που του ανοίγεται να πάει με έναν τίτλο στο Wimbledon, λίγο έλειψε να ακολουθήσει τα παραδείγματα των Τσονγκά, Βερντάσκο, Μπέρντιχ και Τουρσούνοφ οι οποίοι αποχαιρέτησαν πρόωρα το τουρνουά στη Βορειοδυτική Γερμανία. Ο Νόλε βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα σετ και 5-2 στο 2ο σετ, σώζοντας 5 match points στο 8ο, 9ο και 10ο game του 2ου σετ και τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του "αυτόχειρα" Σερά με 5-7, 7-5, 6-1 σε 2 ώρες και 5 λεπτά.

Σε άλλα παιχνίδια την Πέμπτη για τον 2ο γύρο, ο πολύ ανεβασμένος Αντρέας Μπεκ νίκησε τον lucky looser και αντικαταστάτη του Φέντερερ, Λούκας Λάτσκο με 7-5, 7-6(5) και πήρε το εισιτήριο για τους "8" όπου θα συναντήσει τον συμπατριώτη του Φίλιπ Κοχλσράιμπερ. Ο Μπεκ (23 ετών, Νο53 στον κόσμο) είχε αγωνιστεί και στο Status Athens Open 2009 νικώντας τον Κωνσταντίνο Οικονομίδη στα προημιτελικά της αθηναϊκής διοργάνωσης, δείχνοντας στοιχεία του πλούσιου ταλέντου του.

Επόμενο εμπόδιο του Νόλε προς τα ημιτελικά του Χάλε, ο Αυστριακός Γιούργκεν Μέλτζερ ο οποίος δεν ίδρωσε απέναντι στον Κίφερ με τον Γερμανό να "παρατάει" το παιχνίδι την ώρα που είχε χάσει το 1ο σετ με 6-1.

Πέμπτη 11/6: 2ος γύρος Gerry Weber Open
7-Melzer (Austria) beat Kiefer (Germany) 6-1 0-0 (Kiefer retired)
2-Djokovic (Serbia) beat Serra (France) 5-7 7-5 6-1
Rochus (Belgium) beat Petzschner (Germany) 5-7 7-5 6-2
Beck (Germany) beat Lacko (Slovakia) 7-5 7-6(5)