Με σχετικά εύκολη νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Open de Nice Côte d’Azur ο Μάρκος Παγδατής. Ο 24χρονος Κύπριος, Νο5 του ταμπλό, επικράτησε 2-0 σετ του Λοράν Ρεκουντέ για τον 1ο γύρο της διοργάνωσης και πήρε το εισιτήριο για τους “16” του νεόφερτου τουρνουά όπου θα συναντήσει τον Γερμανό, Σιμόν Γκρέουλ.

Λίγες ώρες πριν την πρεμιέρα του στη χωμάτινη διοργάνωση της σειράς ATP World Tour 250, ο Μάρκος Παγδατής έμαθε ότι δεν θα αντιμετωπίσει τελικά τον Μάριο Άνσιτς αλλά τον 25χρονο Γάλλο, Λοράν Ρεκουντέ ο οποίος αντικατέστηκε σαν lucky looser τον 26χρονο Κροάτη που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού της τελευταίας στιγμής.

Αυτή η αλλαγή δεν αποπροσανατόλισε καθόλου τον Μάρκο ο οποίος παρουσιάστηκε σοβαρός και πειθαρχημένος, όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει στα τελευταία χωμάτινα παιχνίδι του και μετά από 1 ώρα και 30 λεπτά νίκησε με 6-4, 7-5 τον Ρεκουντέ, Νο179 στον κόσμο, παίρνοντας την πρόκριση για το 2ο γύρο της διοργάνωσης των 398,250 ευρώ.

Ο Παγδατής, παρότι δεν είχε σε καθόλου καλή ημέρα το 1ο του σερβίς έχοντας ποσοστό ευστοχίας μόλις 49%, αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στους κερδισμένους πόντους τόσο από το 1ο (88%) όσο και απ’το 2ο σερβίς (67%), φτάνοντας σχετικά εύκολα στη νίκη απέναντι σε ένα σαφώς υποδεέστερο αντίπαλο.

Ο Παγδατής αξιοποίησε το ένα από τα έξι break points στο 1ο σετ για να κλείσει νικηφόρα το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα με 6-4, χωρίς να απειληθεί καθόλου απ’τον αντίπαλό του ενώ στο 2ο, αν και σέρβιρε στο 5-3 για να πάρει το ματς έχοντας πετύχει το break, ο Ρεκουντέ “έσπασε” για πρώτη φορά το σερβίς του Κύπριο, χωρίς ωστόσο αυτό να επηρεάσει τον Μάρκο ο οποίος με ένα ακόμη break στη συνέχεια έφτασε στην τελική επικράτηση.

Στο 2ο γύρο της Νίκαιας, ο Παγδατής θα αντιμετωπίσει τον 29χρονο Γερμανό, Νο61 στον κόσμο, Σιμόν Γκρέουλ ο οποίος τη Δευτέρα νίκησε με 6-3, 6-4 τον Αρνό Κλεμόν. Οι δυο άνδρες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην καριέρα τους ενώ ο νικητής θα διασταυρωθεί με το ζευγάρι Μπελούτσι/Μάγιερ στα προημιτελικά.

Τρίτη 18/05: 2ος γύρος Nice Open
Stakhovsky (Ukraine) beat Seppi (Italy) 7-5 6-3

Τρίτη 18/05: 1ος γύρος Nice Open
 Serra (France) beat Marchenko (Ukraine) 7-5  7-6(4)
Dolgopolov (Ukraine) beat 6-Montanes (Spain)  6-3 7-5
5-Baghdatis (Cyprus) beat Recouderc (France)  6-4 7-5