Έστω και δύσκολα, ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον ήθελαν φαβορί στην αναμέτρηση με τον Σεργκέι Στακόφσκι για το 2ο γύρο του Open13 της Mασσαλίας και με 2-1 σετ επί του Ουκρανού πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της indoor διοργάνωσης, όπου τον περίμενε υπομονετικά ο Μίκαελ Λοντρά.

Προερχόμενος από την κατάκτηση του τίτλου την προηγούμενη εβδομάδα στο Ρότερνταμ, ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ δεν έπεισε στον πρώτο του αγώνα στη Μασσαλία αλλά παρόλαυτά κατάφερε να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του Σεργκέι Στακόφσκι, παίρνοντας την πρόκριση στους "8" της Γαλλικής διοργάνωσης.

Ο 25χρονος Σουηδός, Νο1 του ταμπλό και Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη, αν και έμεινε πίσω στα σετ, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και μετά από 1 ώρα και 55 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court του Palais des Sports de Marseille, νίκησε με 6-7(5), 6-3, 6-4 τον 24χρονο, Νο69 στον κόσμο, Στακόφσκι κλείνοντας ραντεβού με τον γηπεδούχο Μίκαελ Λοντρά ο οποίος χθες απέκλεισε τον Μάρκο Παγδατή στα δύο σετ.

Το 2004 ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ είχε ηττηθεί στον τελικό της διοργάνωσης από τον Ντόμινικ Χαρμπάτι και φέτος, με τη ψυχολογία στα ύψη μετά τον τίτλο στην Ολλανδία, δείχνει ικανός να κάνει ένα βήμα παραπάνω έστω κι αν στο κάτω μέρος του ταμπλό δεσπόζει η μορφή του υπερασπιστή του τίτλου και γηπεδούχου, Τζο Βίλφριντ Τσονγκά.

Ο 23χρονος Γάλλος βρίσκεται από την Τρίτη στα προημιτελικά και θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή τον Ουκρανό, Ίλιε Μαρτσένκο ο οποίος νίκησε με 6-1, 3-6, 6-2 τον Ολιβιέρ Ρόκχους.

Πέμπτη 18/02: 2oς γύρος Open13
Marchenko (Ukraine) beat Rochus (Belgium) 6-1 3-6 6-2
3-Monfils (France) beat Seppi (Italy) 7-6(4) 3-6 7-6(3)
1-Soderling (Sweden) beat Stakhovsky (Ukraine) 6-7(5) 6-3 6-4
Rufin (France) beat Mertens (Belgium) 6-3 2-6 6-2