Ο Νόβακ Τζόκοβιτς την Κυριακή θα διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο Masters Cup μετά την αγχωτική και τυχερή νίκη επί του Ζιλ Σιμόν στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης. Το Νο3 του κόσμου, βρέθηκε αντιμέτωπος με το φάσμα του αποκλεισμού, όμως ο τραυματισμός του Σιμόν του επέτρεψε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη.

Η τύχη, λένε, πάει με τους δυνατούς και ο Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ζιλ Σιμόν στον ημιτελικό γύρο του τελευταίου τουρνουά της σεζόν. Ο 21χρονος Σέρβος μετά από μια συναρπαστική μάχη που διήρκησε 2 ώρες και 50 λεπτά, επικράτησε 4-6, 6-3, 7-5 του 24χρονου Γάλλου και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Κι όμως τα πράγματα δεν ήταν καθόλου ρόδινα στο ξεκίνημα του αγώνα για τον Νόλε ο οποίος πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση κι αν ο Σιμόν δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα στον αυχένα, πιθανότατα θα μιλούσαμε για θρίαμβο του Γάλλου αυτή τη στιγμή. Ο 24χρονος, Νο9 στον κόσμο, ξεκίνησε εντυπωσιακά και εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κακή μέρα στην οποία βρέθηκε ο Τζόκοβιτς.

Με το γνωστό, εκνευριστικά, εύστοχο παιχνίδι του απ’την baseline, ο Σιμόν είχε απαντήσεις σε όλα τα χτυπήματα του Σέρβου και δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στο 1ο σετ το οποίο κατέκτησε με 6-4, μετατρέποντας σε break την μια από τις 7 ευκαιρίες που δημιουργήσε στο εναρκτήριο κομμάτι του ημιτελικού. Σε αυτό το διάστημα ο Τζόκοβιτς ήταν εκτός κλίματος με πολλά αβίαστα λάθη, άστοχες επιλογές και πολλά νεύρα…

Με το ξεκίνημα του 2ου σετ (2-1 υπέρ του Τζόκοβιτς) ο Ζιλ Σιμόν ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ και ο φυσιοθεραπευτής της διοργάνωσης τον περιποιήθηκε στον αυχένα, με τον Γάλλο να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απ’τη γραμμή του σερβίς. Αμέσως μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς "έσπασε" το σερβίς του Σιμόν για να κάνει το 3-1, ένα προβάδισμα που διατήρησε εύκολα μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κατέκτησε 6-3 ισοφαρίζοντας τον αντίπαλό του.

Η αυτοπεποίθηση του Τζόκοβιτς ανέβηκε αισθητά και με ένα γρήγορο break στο 3ο σετ, έδειξε πως έχει την κατάσταση στα χέρια του εκμεταλευόμενος την αδυναμία του αντιπάλου του. Παρόλαυτά ο Σιμόν έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς και τα κατάφερε, προσωρινά, ισοφαρίζοντας το break την ώρα που ο Τζόκοβιτς σέρβιρε για να πάρει το ματς (5-5). Ένα, όμως, νέο break του Νόλε του έδωσε προβάδισμα 6-5 και στη συνέχεια διατηρώντας το σερβίς του έφτασε στη νίκη.

Ο 21χρονος Σέρβος αφού αντάλλαξε μια αγκαλιά με τον αντίπαλό του, φίλησε το court του Qi Zhong Stadium και ανανέωσε το ραντεβού του με το κοινό για το πρωί της Κυριακής (10:00 ώρα Ελλάδος).

Ο Τζόκοβιτς τελείωσε το ματς με 39 winners, 8 άσους και 55 αβίαστα λάθη (!!) ενώ ο Σιμόν είχε 24 winners, 4 άσους και 37 λάθη.

Σάββατο 15/11: Ημιτελικά Masters Cup
Djokovic (Serbia) Vs. Simon (France) 4-6 6-3 7-5
14:10 Murray (Great Britain) Vs. Davydenko (Russia)