Η αποτυχία του να υπερασπιστεί τον περσινό τελικό στο Australian Open, έχει πεισμώσει τον Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά ο οποίος κάνει τα πάντα για να επιστρέψει στην πρώτη 10αδα της ATP. Ο Γάλλος, επικράτησε 2-0 σετ του συμπατριώτη του Μίκαελ Λοντρά στον τελικό του Open13 και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του μέσα στον Φλεβάρη.

Μπορεί στη Μελβούρνη να έπεσε στον ασταμάτητο, τότε, Βερντάσκο, ωστόσο ο Τσονγκά αναμφίβολα πραγματοποιεί την καλύτερη εκκίνηση στην καριέρα του. Πριν καν συμπληρωθεί ο δεύτερος μήνας της νέας αγωνιστικής σεζόν, ο 23χρονος Γάλλος μετράει ήδη δύο τίτλους ενώ και στα έξι τουρνουά που έχει συμμετάσχει, δεν έχει φτάσει κάτω απο τον προκριματικό γύρο.

Ο Τσογκά, ολοκλήρωσε με πλήρη επιτυχία τις υποχρεώσεις του στο Open13 της Μασσαλίας καθώς επικράτησε στον τελικό και του Μίκαελ Λοντρά με 7-5, 7-6(3), πανηγυρίζοντας τον τέταρτο τίτλο στην καριέρα του και το δεύτερο μέσα στη χρονιά, μετά από αυτόν στο Γιοχάνεσμπουργκ (νίκη επί Σαρντί) πριν από δύο εβδομάδες. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι ότι ο Τσονγκά και στους δύο τίτλους που έχει κατακτήσει φέτος, αντίπαλοι στον τελικό ήταν συμπατριώτες του.

Ο 23χρονος, Νο12 στον κόσμο, έβγαλε 11 άσους και δέχθηκε μόλις ένα break απ’τον Λοντρά στο 1ο σετ, κατά τη διάρκεια, όμως, του οποίου "έσπασε" δύο φορές το σερβίς του 28χρονου συμπατριώτη του, Νο50 στον κόσμο, για να πάρει κεφάλι στο σκορ με 7-5. Στο 2ο σετ ο Λοντρά έσωσε και τα δύο break point του Τσονγκά με αποτέλεσμα οι δύο Γάλλοι να οδηγηθούν στο tie break, εκεί όπου ο 23χρονος παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματικός και αποφασισμένος φτάνοντας τελικά στη νίκη μετά από 1 ώρα και 43 λεπτά.

Ο Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά, μετά τη νίκη στη Μασσαλία, θα προσθέσει 250 βαθμούς στη συγκομιδή του και 88.500 ευρώ στον τραπεζικό του λογαριασμό.

Κυριακή 22/2: Τελικός Open13
3-Tsonga (France) beat Llodra (France) 7-5 7-6(3)

Δευτέρα 16/2: Εκτός Open13 ο Γκασκέ-Νίκη για Τουρσούνοφ