Η Ντινάρα Σάφινα με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 2-0 σετ της Γέλενα Γιάνκοβιτς στα ημιτελικά του Los Angeles Classic βάζοντας τέλος στα όνειρα της 23χρονης Σέρβας για την κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Η Γιάνκοβιτς αν κατακτούσε το τουρνουά, τη Δευτέρα θα "γκρέμιζε" τη συμπατριώτισσά της , Άννα Ιβάνοβιτς από το Νο1 του κόσμου.

Η Σάφινα όμως από τη στιγμή που κατέκτησε το 1ο σετ στο tie break δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της και με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε 7-6(3), 6-1 σε 1 ώρα και 24 λεπτά του Νο1 του ταμπλό στη hardcourt διοργάνωση των 600.000 δολαρίων.

Η 23χρονη Ρωσίδα στον τελικό της Κυριακής θα αντιμετωπίσει την Ιταλίδα Φλάβια Πενέτα που ξεπέρασε το εμπόδιο της "γηπεδούχο" Αμερικανής, Μπέτανι Μάτεκ με 3-6, 6-2, 7-5. Η Πενέτα θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα της σε τελικό διοργάνωσης της σειράς Tier II.

Η Γιάνκοβιτς πάντως έχει και μια καλή δικαιολογία αφού ο τραυματισμός της στο δεξί γόνατο έκανε την επανεμφάνισή του, μην επιτρέποντας στη Σέρβα να διεκδικήσει τη νίκη στο 2ο σετ. "Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Είχα έναν τραυματισμό ο οποίος υποτίθεται ότι θα με άφηνε εκτός δράσης για αρκετό καιρό. Ήρθα όμως εδώ και έπαιξα όσο μπορούσα, παρόλο που δεν ήμουν και στα καλύτερά μου" τόνισε το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης που τη Δευτέρα θα παραμείνει σε αυτή τη θέση της WTA.