Ο Άντι Μάρει μετά από μια συναρπαστική μάχη κόντρα στον Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, εξασφάλισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τη συμμετοχή σε ημιτελικά ενός Grand Slam. Ο 21χρονος Σκωτσέζος επικράτησε 3-1 σετ του 19χρονου Αργεντίνου θ’αντιμετωπίσει στους "4" το Νο1 του ταμπλό, Ράφαελ Ναδάλ που επικράτησε 3-1 σετ του Μάρντι Φις.

O Άντι Μάρει δεν έκανε και την καλύτερη εμφάνισή του, πραγματοποιώντας πολλά αβίαστα λάθη (63), ωστόσο είχε κάποιες εκλάμψεις στο παιχνίδι του αρκετές για να του δώσουν τη σπουδαία όσο και δύσκολη νίκη με 7-6(2), 7-6(1), 4-6, 7-5 μετά από 3 ώρες και 58 λεπτά εξουθενωτικού τένις. Από την πλευρά του ο 19χρονος Αργεντίνος είχε κάποια προβλήματα τραυματισμού και μερικά ζητήματα στο backhand του, ωστόσο προέβαλε μεγάλη αντίσταση στον Βρετανό κι αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικός στους κρίσιμους πόντους ίσως είχε πετύχει την 24η συνεχόμενη νίκη του στο tour.

Η αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Αμερικανικού Όπεν, φαινόταν να είχε προηγούμενα μετά την μεταξύ τους μάχη στον 1ο γύρο του Rome Masters τον Μάϊο όταν ο Άντι Μάρει κατηγόρησε τον Ντελ Πότρο ότι του έβρισε την μητέρα, Τζούντι (διαβάστε το σχετικό άρθρο).

Ο Μάρει ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και στέλνοντας τα χτυπήματά του συνεχώς στο backhand του Αργεντίνου, κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με break. Ωστόσο ο Ντελ Πότρο απάντησε σχετικά νωρίς στο break του Βρετανού και με νέο break έφτασε στο 5-4 σερβίροντας για το σετ. Κάποια αβίαστα λάθη του Αργεντίνου και ένα "τραγικό" double fault, έδωσαν το δικαίωμα στον Μάρει να ισοφαρίσει και τελικά να οδηγήσει το εναρκτήριο σετ στο tie break. Εκεί, αποδίδοντας αποτελεσματικό τένις ο 21χρονος Σκωτσέζος, Νο6 του ταμπλό, έφτασε στο 7-2 κατακτώντας το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ όλα μαρτυρούσαν και πάλι tie break καθώς οι δυο άνδρες κρατούσαν το σερβίς τους. Στο 5-5 όμως, ο Άντι Μάρει "έσπασε" το σερβίς του Ντελ Πότρο για να σερβίρει για το 2ο σετ, όμως και πάλι ο Αργεντίνος είχε άμεση απάντηση κατακτώντας το service game του Μάρει με love game. Ο Σκωτσέζος συνέχισε να είναι πιο αποτελεσματικός από τον αντίπαλό του στο tie break και με 7-1 πήρε και το 2ο σετ, αποκτώντας σοβαρό προβάδισμα νίκης.

Με τον Μάρει να κάνει break νωρίς στο 3ο σετ, όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει… Όλοι εκτός από τον Ντελ Πότρο ο οποίος παίζοντας πιο απελευθερωμένα όχι απλά απάντησε στο break αλλά με ένα ακόμη έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Με τη ψυχολογία υπέρ του ο 19χρονος Αργεντίνος "έσπασε" το σερβίς του Μάρει στο 1ο game του 4ου σετ όμως ο Βρετανός βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα για να απαντήσει παίρνοντας προβάδισμα με 3-2. Η συνέχεια ήταν ιδιαίτερα νευρική και για τους δύο τενίστες με πολλά αβίαστα λάθη, απόρροια της κούρασης από τις κοπιαστικές προσπάθειές τους. Ο Αργεντίνος απέτυχε όταν σέρβιρε για το σετ με τον Μάρει να "κλέβει" τελικά τη νίκη και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να παίξει και 3ο tie break.

"Είμαι ενθουσιασμένος που θα παίξω στα ημιτελικά αλλά το τουρνουά είναι σε εξέλιξη. Βλέποντας την τελετή έναρξης του Αμερικανικού Όπεν με τους προηγούμενους πρωταθλητές της διοργάνωσης, κατάλαβα ότι να κερδίσεις μια τέτοια διοργάνωση είναι πολύ σπουδαίο πράγμα" τόνισε ο Μάρει ο οποίος ευελπιστεί να γίνει ο πρώτος Βρετανός που κατακτά τίτλο Grand Slam μετά από 72 χρόνια.