Δίχως αμφιβολία ο Νταβίντ Φερέρ πραγματοποιεί φέτος την καλύτερή του σεζόν στο χώμα με τον Ισπανό να συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα στην κόκκινη επιφάνεια, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο Bastad. Ο μικρός αλλά θαυματουργός Καταλανός, νίκησε 2-0 σετ τον Φάμπιο Φονίνι και προκρίθηκε στους “8” του Swedish Open.

Το Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο3 του ταμπλό στη Σουηδία, χρειάστηκε 1 ώρα και 37 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιταλού τον οποίον νίκησε με 6-3, 7-5, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στα προημιτελικά της χωμάτινης διοργάνωσης των 450,000 ευρώ.

Ο Φερέρ ο οποίος διανύει την καλύτερή του περίοδο στο χώμα έχοντας ρεκόρ φέτος 30-6 νίκες στο clay, πήρε τρία συνεχόμενα games στο 4-5 του 2ου σετ, μετατρέποντας σε break τις δύο από τις 7 συνολικά ευκαιρίες που δημιούργησε στο ματς.

Στους “8” του Bastad, ο 28χρονος Ισπανός θα αντιμετωπίσει τον Ουρουγουανό, Νο64 στην ATP, Πάμπλο Κουέβας ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε τον Πέπε Ρίμπας με 6-4, 6-2.

Πιο δύσκολη ήταν η πρόκριση του Ιταλού Αντρέα Σέπι ο οποίος νίκησε με 6-4, 3-6, 7-6(7) τον συμπατριώτη του Πότιτο Σταράτσε και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον κορυφαίο του ταμπλό και κάτοχο του τίτλου, Ρόμπιν Σόντερλινγκ που στον τελευταίο αγώνα της ημέρας κέρδισε με 6-2, 6-7, 6-2 τον συμπατριώτη του Βινσιγκουέρα.

Τετάρτη 14/07: 2ος γύρος Swedish Open
1-Soderling (Sweden) beat Vinciguerra (Sweden) 6-2 6-7 6-2
3-Ferrer (Spain) beat Fognini (Italy) 6-3 7-5
Cuevas (Uruguay) beat Riba (Spain) 6-4 6-2
Seppi (Italy) beat Starace (Italy) 6-4 3-6 7-6(7)