Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα γνώριζε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του απ’τον Φίλιπ Κολσράιμπερ, μετά από αυτή πέρυσι στο Roland Garros, ο Σέρβος με μια απίστευτη διπλή ανατροπή στο 3ο σετ, πέτυχε μια σπουδαία νίκη, συνεχίζοντας, όμως, να προβληματίζει με την αστάθεια που χαρακτηρίζει το παιχνίδι του.

Τον χάρο στη ρακέτα του Φίλιπ Κολσράιμπερ αντίκρυσε ο Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος όμως κατάφερε να φύγει αλώβητος από μια αναμέτρηση που έδειχνε "χαμένη".

Ο 22χρονος Σέρβος, Νο2 του ταμπλό, παρά το εξαιρετικό του ξεκίνημα, στη συνέχεια παρουσίασε το γνωστό προβληματικό πρόσωπο των τελευταίων μηνών και χρειάστηκε να σώσει τρία match point του αντιπάλου του στο 5-4 (0/40) του καθοριστικού σετ για να φτάσει στη νίκη με 6-3, 2-6, 7-6(3), μετά από 2 ώρες και 35 λεπτά συναρπαστικού αγώνα, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στον 4ο γύρο του BNP Paribas Open.

Ο Νόλε μπήκε εντυπωσιακά στο κεντρικό court και παίζοντας το απόλυτο τένις, με σωστές τοποθετήσεις, ελάχιστα αβίαστα λάθη και φουλ επίθεση, έφτασε εύκολα κι απλά στο 6-3, εκμεταλλευόμενος το ένα και μοναδικό break point του στο εναρκτήριο σετ.

Στο 2ο σετ η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε εντελώς με τον Κολσράιμπερ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και τον Τζόκοβιτς να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο 26χρονος Γερμανός, Νο31 στον κόσμο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 games ωστόσο στη συνέχεια με ένα εκπληκτικό σερί 8 κερδισμένων games, έκανε αρχικά το 6-2 και είχε προβάδισμα με 3-0 games στο καθοριστικό σετ.

Ο Τζόκοβιτς έδειχνε να τα έχει χαμένα και ήταν έτοιμος να ρίξει λευκή πετσέτα, όταν ο Κολσράιμπερ με δύο παιδιαρίστικα λάθη του έδωσε το δικαίωμα να πάρει το break πίσω (3-2), δίνοντας και πάλι οξυγόνο στον Σέρβο ο οποίος στη συνέχεια πέτυχε και νέο break, παίρνοντας προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα με 4-3 games.

Ο Κολσράιμπερ απάντησε άμεσα (4-4) και μάλιστα στο 5-4 είχε και τρίες ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς, όμως ο Νόλε έσωσε και τα τρία match points του Γερμανού από το 0/40 και αφού έστειλε το σετ στο tie break, εκεί έβαλε τα πράγματα στη θέση τους, πανηγυρίζοντας έξαλλα τη νίκη.

Στον 4ο γύρο, ο πρωταθλητής της διοργάνωσης το 2008 και περσινός ημιφιναλίστ, θα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Λιούμπισιτς/Νταμπούλ.

Δευτέρα 15/03: 3ος γύρος BNP Paribas Open
19-Berdych (Cz.Republic) beat 10-Verdasco 6-0 6-3
20-Ljubicic (Croatia) beat Dabul (Argentina) 6-2 6-3
Garcia-Lopez (Spain) beat 26-Bellucci (Brazil) 4-6 6-2 6-1
3-Nadal (Spain) beat Ancic (Croatia) 6-2 6-2
2-Djokovic (Serbia) beat 25-Kohlschreiber (Germany) 6-3 2-6 7-6(3)
21-Monaco (Argentina) beat 11-Ferrero (Spain) 7-6(2) 3-6 6-3