Χιτσκοκική πρόκριση στα ημιτελικά του Movistar Open της πατρίδας του, πήρε ο top seed και υπερασπιστής του τίτλου, Φερνάντο Γκοζνάλεζ ο οποίος τελικά κατάφερε να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του Ισπανού, Μαρσέλ Γκρανογιέρ σε δύο κλειστά tie breaks με τον Χιλιανό να σώζει set point του αντιπάλου του στο 2ο σετ.

Τέσσερις εκπρόσωποι της Λατινικής Αμερικής θα διεκδικήσουν τον πρώτο χωμάτινο τίτλο της φετινής χρονιάς, στο Σαντιάγκο της Χιλής. Ο τέσσερις φορές πρωταθλητής και κάτοχος του τίτλου, Φερνάντο Γκονζάλεζ, το Νο3 του ταμπλό από τη Βραζιλία Τόμας Μπελούτσι, ο συμπατριώτη του qualifier Ζοάο Σόουζα και ο Αργεντινός, Νο2, Χουάν Μονάκο εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στα ημιτελικά του Movistar Open των 398,250 δολαρίων της σειράς ATP World Tour 250.

Τα εύκολα ματς για τον Γκονζάλεζ τελείωσαν με τον Χιλιανό να "φτύνει αίμα" πριν ξεπεράσει το εμπόδιο του χωματά Μαρσέλ Γκρανογιέρ στον τελευταίο προημιτελικό αγώνα της Παρασκευής ο οποίος ολοκληρώθηκε μετά τα μεσάνυχτα, τοπική ώρα. Ο 29χρονος, Νο11 στον κόσμο και Νο1 του ταμπλό, επικράτησε τελικά με 7-6(8), 7-6(9) του 23χρονου, Νο112 στην ATP, Ισπανού ο οποίος είχε μια ευκαιρία να πάει το ματς και σε τρίτο σετ στο tie break του 2ου σετ.

Ο Γκονζάλεζ προηγήθηκε με 6-1 στο δεύτερο tie break και είχε 5 match points στη διάθεσή του, όμως ο Γκρανογιέρ έκανε ένα δυναμικό come back, χωρίς ωστόσο να το ολοκληρώσει γνωρίζοντας τελικά την ήττα μετά από 2 ώρες και 16 λεπτά.

Στα ημιτελικά ο Φερνάντο Γκονζάλεζ θα αντιμετωπίσει τον Βραζιλιάνο, Νο3 της διοργάνωσης και Νο35 στον κόσμο, Τόμας Μπελούτσι ο οποίος επικράτησε 6-4, 6-4 του Αργεντινού, Εντουάρντο Σουάνκ.

Στον άλλο ημιτελικό, ο Χουάν Μονάκο που νίκησε με 6-4, 3-6, 6-3 τον Πίτερ Λούτσακ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον qualifier Βραζιλιάνο, Ζοάο Σόουζα ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε τον Ισπανό, Αλμπέρτο Μάρτιν με 6-2, 6-4.

Παρασκευή 05/02: Προημιτελικά Movistar Open
1-Gonzalez (Chile) beat Granollers (Spain) 7-6(8) 7-6(9)
2-Monaco (Argentina) beat Luczak (Australia) 6-4 3-6 6-3
3-Bellucci (Brazil) beat Schwank (Argentina) 6-4 6-4
Souza (Brazil) beat Martin (Spain) 6-2 6-4