Η συμμετοχή της στον τελικό του Αμερικανικού Όπεν τον προηγούμενο μήνα, έχει δώσει φτερά στα πόδια της Καρολίν Βοζνιάκι η οποία μετά την απίστευτη χθεσινή νίκη επί της Αζαρένκα, την Πέμπτη ζευγάρωσε τις επιτυχίες της στο WTA Championships της Ντόχα, νικώντας με 2-1 σετ την αντικαταστάτρια της Σάφινα, Βέρα Ζβονάρεβα

Την Παρασκευή θα κριθούν όλα στο White Group του Sony Ericsson Championships με τις Βοζνιάκι, Αζαρένκα και Γιάνκοβιτς να διεκδικούν δύο θέσεις που οδηγούν στα ημιτελικά. Την Πέμπτη, η 19χρονη Δανέζα έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στις "4" καλύτερες της διοργάνωσης των 4,55 εκατομμυρίων δολαρίων, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στο θεσμό που συμμετέχει για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Βοζνιάκι, φιναλίστ του US Open (d.Clijsters) μετά από έναν ακόμη συναρπαστικό αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 48 λεπτά, επικράτησε 6-0, 6-7(3), 6-4 της Βέρα Ζβονάρεβα η οποία αντικατέστησε την Ντινάρα Σάφινα, μετά το απόσυρση της Ρωσίδας από τη συνέχεια της διοργάνωσης λόγω τραυματισμού.

Την Παρασκευή θα διεξαχθούν οι εξής αναμετρήσεις για το White Group: Wozniacki vs Jankovic και Azarenka vs Zvonareva. Η Αζαρένκα λογικά θα νικήσει την αδιάφορη Ζβονάρεβα ενώ "σφαγή" αναμένεται να γίνει στην αναμέτρηση της Βοζνιάκι με την Γιάνκοβιτς. Η Σέρβα έχει μια νίκη (Σάφινα) και μια ήττα (Αζαρένκα) και θέλει πάση θυσία το "ροζ φύλλο" απέναντι στη Δανέζα για να ελπίζει σε πρόκριση. Από κει και πέρα θα μετρήσουν τα κερδισμένα σετ.

Πέμπτη 29/10: 3η ημέρα WTA Championships