Ο Μάρκος Παγδατής πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα με 2-0 σετ απ’τον Μίκαηλ Γιούσνι για το 2ο γύρο του Malaysian Open στην Κουάλα Λουμπούρ, εμφανίζοντας τις γνωστές "παιδικές ασθένειες" και χωρίς να μπορέσει να αντιπαρατάξει τίποτα απέναντι στον διψασμένο και αποτελεσματικό Ρώσο.

Εκεί όπου δείχνει έτοιμος να επιστρέψει στο ανταγωνιστικό τένις, ο Μάρκος Παγδατής ρίχνει την καρδάρα με το γάλα και συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις του, σε τέτοιο βαθμό που σε κάνει να πιστεύεις ότι πολύ δύσκολα πια θα μπορέσει να παρουσιάσει και πάλι το παλιό καλό αγωνιστικό του πρόσωπο, αυτό που τον είχε ανεβάσει στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης του ανδρικού τένις.

Ο Κύπριος πρωταθλητής, μετά την πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Λου για τον 1ο γύρο του Malaysian Open, δύο ημέρες αργότερα έκανε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι γνωρίζοντας την ήττα με 6-1, 6-3 από τον Μίκαηλ Γιούσνι για τους "16" της indoor διοργάνωσης των 947,500 δολαρίων στην Κουάλα Λουμπούρ.

Στο 1ο σετ ο Μάρκος ήταν στην κυριολεξία… ανύπαρκτος. Χωρίς να απειλήσει στο ελάχιστο τον αντίπαλό του, ο Παγδατής δέχθηκε δύο γρήγορα και εύκολα breaks, χάνοντας το εναρκτήριο σετ με 6-1 με συνοπτικές διαδικασίες. Στο 2ο σετ ο Κύπριος άντεξε μέχρι το 7ο game, εκεί όπου ο 27χρονος, Νο52 στον κόσμο, Γιούσνι μετέτρεψε σε break την πρώτη του ευκαιρία στο σετ ενώ με ακόμη ένα break στο 9ο game, έφτασε εύκολα στη νίκη μετά από, μόλις, 67 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά όπου περιμένει έναν εκ των Γκονζάλεζ/Μποπάνα.

Πλέον, ο Παγδατής ο οποίος γνώρισε την 3η ήττα του απ’τον Γιούσνι σε πέντε αναμετρήσεις, θα αγωνιστεί στο China Open (5/10) και πάλι μέσω wild card.

Σε άλλα παιχνίδια της Τετάρτης για τον 1ο γύρο του νεόφερτου τουρνουά, οι δύο Γάλλοι του ταμπλό, Γκάελ Μονφίς και Ρισάρντ Γκασκέ, ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση.

Ο Μονφίς, Νο5 του ταμπλό, προερχόμενος από την κατάκτηση του τίτλου στο Μετς, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Ντένις Ιστόμιν, κάμπτοντας την αντίσταση του Ουζμπέκου σε δύο tie breaks με 7-6(3), 7-6(2). Στο 2ο γύρο ο 23χρονος, Νο13 στον κόσμο, θα συναντήσει τον Αργεντινό, Μάρτιν Βασάλο Αργκουέλο.

Τις εξαιρετικές του εμφανίσεις συνέχισε ο Ρισάρντ Γκασκέ ο οποίος δείχνει να ανακάμπτει γρήγορα από την μακρά περίοδο που βρέθηκε εκτός court. Ο 23χρονος "πετεινός", επικράτησε άνετα 6-1, 6-2 του Ρουμάνου Βίκτορ Κριβόι και έκλεισε ραντεβού με τον Γιοακίμ Γιοχάνσον ο οποίος χθες, στον πρώτο του φετινό αγώνα στο tour, έκανε την έκπληξη αποκλείοντας στα δύο σετ το Νο8 του ταμπλό, Λέιτον Χιούιτ.

Τετάρτη 30/9: 2ος γύρος Malaysian Open
1-Davydenko (Russia) beat Dent (U.S.) 6-3 7-6(4)
Υοuzhny (Russia) beat Baghdatis (Cyprus) 6-1 6-3
3-Soderling (Sweden) beat Evans (U.S.) 6-1 6-1