Στο πιο συναρπαστικό και θεαματικό παιχνίδι μέχρι τώρα στο Αμερικανικό Όπεν, ο Άντι Μάρει με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 3-1 σετ του "ατσάλινου" Μίκαελ Λοντρά και πήρε το εισιτήριο για τον γύρο των "32" της διοργάνωσης εκεί όπου θ’αντιμετωπίσει τον Αυστριακό, Γιούργκεν Μέλτζερ.

Μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε ο Άντι Μάρει. Ο 21χρονος Σκωτσέζος, σχεδόν αλάνθαστος κατάφερε να ξεπεράσει τα πολλά νεύρα και τις "κοκορομαχίες" με τον διαιτητή για να φτάσει στη νίκη με 6-4, 1-6, 7-5, 7-6(7) επί του 28χρονου Γάλλου και να πάρει την πρόκριση για τους "32" του θεσμού. Κατακτώντας το 1ο σετ "σπάζοντας" μια φορά το σερβίς του Λοντρά, ο Μάρει είδε τον αντίπαλό του να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στη συνέχεια και να ισοφαρίζει παίρνοντας το 2ο σετ με 1-6.

Αφού κατάφερε να πάρει και το 3ο σετ με 7-5, ο Μάρει "απάντησε" άμεσα στα δύο break που έκανε ο Λοντρά και πήρε τελικά την αγχωτική νίκη σε ένα συγκλονιστικό tie break εκεί όπου οι δύο άνδρες τα έδωσαν όλα ικανοποιώντας στο έπακρο τις ορέξεις των θεατών που γέμισαν το Grandstad και απόλαυσαν θέαμα υψηλού επιπέδου.

Εντυπωσιακή πρόκριση στον 3ο γύρο πήρε και ο Κέι Νισικόρι. Έστω κι αν ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε λόγω εγκατάλειψης του Ρόκο Καράνουσιτς, ο 18χρονος Ιάπωνας πέτυχε την δεύτερη νίκη του σε Grand Slam νικώντας με 6-1, 7-5 τον Κροάτη πριν αυτός αποσυρθεί λόγω τραυματισμού.

Τυχερός στάθηκε και ο Τζέιμς Μπλέικ ο οποίος είδε τον Βέλγο Στιβ Νταρσίς να παίρνει το 1ο σετ της μεταξύ τους αναμέτρησης, ωστόσο μετά την ισοφάριση είδε τον αντίπαλό του να εγκαταλείπει παίρνοντας ξεκούραστη πρόκριση στον 3ο γύρο.

2ος γύρος US Open
1-Nadal (Spain) beat DeHeart (U.S.) 6-1 6-2 6-4
Querrey (U.S.) beat Devilder (France) 7-6(6) 6-4 4-6 6-3
17-Del Potro (Argentina) beat Bellucci (Brazil) 4-6 6-1 7-5 6-3
Troicki (Serbia) beat 25-Kohlschreiber (Germany) 2-6 6-3 6-4 3-0 (Kohlschreiber retired)
25-Monfils (France) beat Korolev (Russia) 6-2 6-3 3-6 6-4
14-Karlovic (Croatia) beat Serra (France) 7-6(5) 6-4 6-2
7-Nalbandian (Argentina) beat Golubev (Kazakhstan) 6-2 6-4 6-2
16-Simon (France) beat Acasuso (Argentina) 6-4 6-1 6-4
Cipolla (Italy) beat Hsun (Taiwan) 6-1 4-6 7-6(2) 6-4
Fish (U.S.) beat 24-Mathieu (France) 6-2 3-6 6-3 6-4
6-Murray (Britain) beat Llodra (France) 6-4 1-6 7-5 7-6(7)
9-Blake (U.S.) beat Darcis (Belgium) 4-6 6-3 1-0 (Darcis retired)
4-Ferrer (Spain) beat Beck (Germany) 4-6 7-5 6-3 7-6(5)