Ένα ακόμη βήμα προς την επιτυχημένη υπεράσπιση του περσινού της τίτλου στην Οσάκα της Ιαπωνίας, έκανε η Καρολίν Βοζνιάκι η οποία την Παρασκευή, στο πλαίσιο του προημιτελικού γύρου στο Japan Women’s Tennis Open, νίκησε με 2-0 σετ την σχεδόν συνονόματη Αλεξάντρα Βόζνιακ.

Η 19χρονη Δανέζα, Νο1 του ταμπλό στην Οσάκα και Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, χάρη σε δύο εξαιρετικά σετ, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βόζνιακ νικώντας την Καναδή με 6-2, 6-7(1), 6-2, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στα ημιτελικά της διοργάνωσης των 220.000 δολαρίων.

Η Βοζνιάκι στις "4" θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο καθώς θα αντιμετωπίσει το Νο3 του ταμπλό και Νο15 στον κόσμο, Σαμάνθα Στόσουρ μετά την άνετη νίκη της Αυστραλέζας επί της Τζιλ Κράιμπας με 6-1, 6-3.

Στο κάτω μέρος του ταμπλό, έγινε η μεγάλη έκπληξη με την Σάνια Μίρζα να αποκλείει το Νο2, Μαριόν Μπαρτολί. Η 20χρονη Ινδή, πήρε το πρώτο σετ με 6-4 κι ενώ είχε προβάδισμα 2-0 games στο 2ο, είδε την Γαλλίδα να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού. Επόμενος αντίπαλος για την Μίρζα, η ξεκούραση Φραντσέσκα Σκιαβόνε, Νο4 του ταμπλό, η οποία δεν χρειάστηκε να δώσει αγώνα στα προημιτελικά.

Παρασκευή 16/10: Προημιτελικά Japan Women’s Open
3-Stosur (Australia) beat Craybas (U.S.) 6-1 6-3