Για λογαριασμό της Γέλενα Γιάνκοβιτς δούλεψε η Κινέζα Να Λι η οποία μετά από εξαιρετική εμφάνιση απέκλεισε με 2-1 σετ το Νο1 του ταμπλό, Σερένα Γουίλιαμς στο 2ο γύρο του Porsche Grand Prix. Πλέον η Γιάνκοβιτς με νίκη επί της Αλόνα Μπονταρένκο την Πέμπτη, την ερχόμενη Δευτέρα θα επιστρέψει στο Νο1 της WTA.

Σε γκέλα ολκής υπέπεσε η Σερένα Γουίλιαμς. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο1 του ταμπλό στο τουρνουά της σειράς Tier II στην Στουτγκάρδη, ηττήθηκε με 0-6, 6-1, 6-4 από την 26χρονη Να Λι, Νο30 στον κόσμο και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Πλέον, η 27χρονη Αμερικανή πρωταθλήτρια του Αμερικανικού Όπεν, προσέυχεται για ήττα της Γέλενα Γιάνκοβιτς στον αυριανό αγώνα με την Αλόνα Μπονταρένκο για το 2ο γύρο του θεσμού καθώς σε διαφορετική περίπτωση, νίκη της Σέρβας δηλαδή, η κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης θα αλλάξει και πάλι χέρια, επιστρέφοντας στην 23χρονη φιναλίστ του US Open.

Η Σερένα ήταν εντυπωσιακή στο 1ο σετ, όμως στη συνέχεια εμφάνισε το γνωστό υπεροπτικό της πρόσωπο και η Κινέζα την τιμώρησε. Επόμενος αντίπαλος για την Να Λι στα προημιτελικά, η νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Νάντια Πέτροβα και την Πάτι Σνίντερ. Η δεύτερη, πέτυχε σπουδαία νίκη με 6-4, 4-6, 7-5 επί της Κουζνέτσοβα, αποκλείοντας την Ρωσίδα από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Σε άλλα σημερινά παιχνίδια, η Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα, Νο8 του ταμπλό, απογοήτευσε και πάλι γνωρίζοντας την ήττα με 6-1, 7-5 από την Λευκορωσίδα, Βικτόρια Αζαρένκα.

Εύκολη νίκη πέτυχε η Βέρα Ζβονάρεβα επί της Ντανιέλα Χαντούκοβα. Η Ρωσίδα, Νο7 του ταμπλό, επικράτησε 6-3, 6-2 της Σλοβάκας για τον 1ο γύρο της διοργάνωσης και στις "16" θ’αντιμετωπίσει την Μαριόν Μπαρτολί.

Τετάρτη 1/10:  2ος γύρος Porsche Grand Prix
Li (China) beat 1-Williams (U.S.) 0-6 6-1 6-4
Azarenka (Belarus) beat 8-Radwanska (Poland) 6-1 7-5

Τετάρτη 1/10:  1oς γύρος Porsche Grand Prix

Schnyder (Switzerland) beat 5-Kuznetsova (Russia) 6-4 4-6 7-5
7-Zvonareva (Russia) beat Hantuchova (Slovakia) 6-3 6-2