Ίσως την πιο ντροπιαστική ήττα στην καριέρα του γνώρισε ο Ντιμίτρι Τουρσούνοφ ο οποίος άντεξε μόλις 58 λεπτά απέναντι στον Σλοβάκο βετεράνο, Ντόμινικ Χάρμπατι στο πλαίσιο του 1ου γύρο του St.Petersburg Open στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας. Ήττες και για Κουνίτσιν, Κορολέφ στην πρεμιέρα.

Με τρεις αγώνες άνοιξε σήμερα (20/10) η αυλαία του σπουδαίου τουρνουά στην πανέμορφη Ρωσική πόλη. Και οι τρεις αναμετρήσεις έληξαν με πανωλεθρία των Ρώσων οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλευτούν τη δύναμη της έδρας με τον Χάρμπατι να σημειώνει τη νίκη της ημέρας.

Ο 30χρονος Σλοβάκος, Νο340 στον κόσμο, συνέτριψε 6-1, 6-1 το Νο6 του ταμπλό και Νο26 στην παγκόσμια κατάταξη, Ντιμίτρι Τουρσούνοφ σε μόλις 58 λεπτά παίρνοντας το εισιτήριο για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης των 1.049.000 δολαρίων. Πάντως ο Ρώσος έχει και ένα ελαφρυντικό καθώς όπως αποκάλυψε, μετά το ματς, στους δημοσιογράφους, αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο που τον δυσκόλεψε πολύ στο σερβίς. Παρόλαυτά ο Τουρσούνοφ σήμερα σέρβιρε με ποσοστό 85% στο 1ο σερβίς!!

Στους "16" ο Χάρμπατι θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Ράινερ Σέτλερ ο οποίος με τη σειρά του διέσυρε 6-2, 6-3 τον επίσης Ρώσο, Ιγκόρ Κουνίτσιν σε 1 ώρα και 20 λεπτά.

Τέλος, ο Ρουμάνος Βίκτορ Ανέσκου επικράτησε 6-1, 6-2 του Ευγένι Κορολέφ πετυχαίνοντας 12 άσους σε 1 ώρα και 30 λεπτά αγώνα.

Αύριο ρίχνονται στη μάχη της διοργάνωσης οι Νταβιντένκο, Άνσιτς και Γκούλμπις ενώ πιθανότατα την Τετάρτη θα αγωνιστεί ο θριαμβευτής της Μαδρίτης, υπερασπιστής του τίτλου και Νο1 του ταμπλό, Άντι Μάρει κόντρα στον 22χρονο Σέρβο, Βίκτορ Τροίτσκι.

Δευτέρα 20/10: 1ος γύρος St. Petersburg Open
Rainer Schuettler (Germany) beat Igor Kunitsyn (Russia) 6-2 6-3
Victor Hanescu (Romania) beat Evgeny Korolev (Russia) 6-1 6-2
Dominik Hrbaty (Slovakia) beat 6-Dmitry Tursunov (Russia) 6-1 6-1