Με τη βροχή να επιμένει να ταλαιπωρεί τους διοργανωτές και τους τενίστες του AIG Japan Open, ο Κέι Νισικόρι ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις του μπροστά στους ένθερμους συμπατριώτες του οι οποίοι τον απόλαυσαν στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση κόντρα στον Ρόμπερτ Κέντρικ, επικρατώντας του Αμερικανού με 2-1 σετ.

Ο 18χρονος Ιάπωνας ήταν εντυπωσιακός και άπλωσε για ακόμη μια φορά το γνήσιο ταλέντο του, ειδικά στα service game του τα οποία ήταν επιβλητικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Νισικόρι έσωσε και τις 2 ευκαιρίες που είχε ο 28χρονος Αμερικανός, Νο100 στον κόσμο, για break κατά τη διάρκεια του ματς το οποίο έληξε με 7-6(3), 6-7(5), 6-2 υπέρ του γηπεδούχου μετά από 2 ώρες και 3 λεπτά.

Τα δύο πρώτα σετ ήταν πανομοιότυπα, με τους δύο τενίστες να κρατούν σχετικά άνετα το σερβίς τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ευκαιρίες για break. Νισικόρι και Κέντρικ μοιράστηκαν από ένα tie break, όμως ο Ιάπωνας, Νο84 στον κόσμο, στο 3ο και καθοριστικό σετ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και σπάζοντας δύο φορές το σερβίς του Αμερικανού, έφτασε στην πολυπόθητη νίκη που του έδωσε το εισιτήριο για το 2ο γύρο της διοργάνωσης. Εκεί θ’αντιμετωπίσει το Νο16 του ταμπλό, Γκιγιέρμο Γκαρσία Λόπεζ ο οποίος πέρασε bye τον 1ο γύρο.

Στο μεταξύ, βγήκε και ο αντίπαλος του Νταβίντ Φερέρ στο γύρο των "32". Ο 26χρονος Ισπανός, Νο1 του ταμπλό που προέρχεται από τον πρόωρο αποκλεισμό του στο Πεκίνο την προηγούμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει τον Τζέσε Λεβάιν μετά τη νίκη του Αμερικανού με 4-6, 6-1, 6-0 επί του Ταϊλανδού Ουντομτσόκε.

Από εχθές έχει γίνει γνωστός κι ο αντίπαλος του Νο2, Άντι Ρόντικ ο οποίος θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ίβο Μίναρ μετά τη νίκη του Τσέχου επί του Μίσκχα Σβέρεφ με 2-1 σετ.

Τρίτη 30/9: 1ος γύρος AIG Open
Sela (Israel) beat Phau (Germany) 7-5 6-1
Stadler (Germany) beat Petzschner (Germany) 6-2 6-4
Reynolds (U.S.) beat Ito (Japan) 6-3 6-1
Cipolla (Italy) beat Navarro (Spain) 7-6(5) 7-6(4)
Mamiit (Philippines) beat Evans (U.S.) 3-6 7-5 6-4
Yen-Hsun (Taiwan) beat Gregorc (Slovenia) 6-4 7-6(5)
Slanar (Austria) beat Young (U.S.) 4-6 6-3 6-2