Προσθέτοντας ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του ο Ρότζερ Φέντερερ δε δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρόμπιν Σόντερλινγκ και να πάρει το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Wimbledon. Την ώρα που ο Νόβακ Τζόκοβιτς ετοιμάζει βαλίτσες και ο Ράφαελ Ναδάλ προβλημάτισε με την απόδοσή του στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο 26χρονος Ελβετός δείχνει αυτή την περίοδο να μην έχει αντίπαλο στο court και οδεύει προς την 6η συνεχόμενη κατάκτηση του Αγγλικού Όπεν.

Κάτι παραπάνω από 2 ώρες χρειάστηκε ο Ρότζερ Φέντερερ για να κάμψει την αντίσταση του Ρόμπιν Σόντερλινγκ, Νο41 στην παγκόσμια κατάταξη, στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του All England Tennis Club στο Λονδίνο. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε 6-3, 6-4, 7-6(3) του 24χρονου Σουηδού πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και δείχνοντας να έχει ξεχάσει την κακή, μέχρι τώρα, φετινή του πορεία στο tour. Ανανεωμένος, ψύχραιμος, αποφασιστικός και άνετος, ο 26χρονος Ελβετός πρόσθεσε ακόμη μια πειστικότατη εμφάνιση στη διοργάνωση και σε συνδυασμό με τον αποκλεισμό-σοκ του Νόβακ Τζόκοβιτς πηγαίνει φουλ για τελικό…

Έχοντας σε καλή μέρα το σερβίς του και παρουσιάζοντας το γνωστό σχεδόν αλάνθαστο πρόσωπό του στο χόρτο, ο Φέντερερ χρειάστηκε μόλις ένα break στο 1ο σετ για να καταφέρει να πάρει προβάδισμα στα σετ. Δεν ήταν λίγες οι φορές που ο "μαέστρος" ξεσήκωσε το Αγγλικό κοινό με τα χτυπήματά και τις εμπνεύσεις του με τον Σόντερλινγκ να είναι ανήμπορος να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχε επιβάλει ο Ελβετός.

Ίδια και καλύτερη εικόνα στο 2ο σετ για τον Φέντερερ ο οποίος εκμεταλεύτηκε μόνο 1 από τις 5 ευκαιρίες που είχε για break όμως ήταν αρκετή για να πάρει και το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης με 6-3. Από την άλλη ο Σουηδός δεν απείλησε ούτε μια φορά το σερβίς του αντιπάλου του και περιορίστηκε στα δυνατά flat χτυπήματά του που ενίοτε δυσκόλευαν τον κατα τα άλλα εξαιρετικό στην άμυνα, Φέντερερ.

Στο 3ο σετ ένα γρήγορο break του Σόντερλινγκ πήγε να αλλάξει τις ισορροπίες ενώ ο Σουηδός έφτασε μια ανάσα από το σετ όταν προηγήθηκε με 5-2. Ο Φέντερερ σοβαρεύτηκε στη συνέχεια, απάντησε στο break του αντιπάλου του και με αποφασιστική εμφάνιση κατέκτησε το σετ στη διαδικασία του tie break με 7-3.

Επόμενος αντίπαλος του Φέντερερ ο οποίος πέτυχε την 62η συνεχόμενη νίκη του στο χόρτο και 36η στο Wimbledon, ο 31χρονος Γάλλος, Μαρκ Ζισκέλ ο οποίος μετά από έναν μαραθώνιο αγώνα έκαμψε την αντίσταση του Σέρβου, Ίλια Μποζόλιατς με 3-2 σετ.