Ο Ρότζερ Φέντερερ με νέα Αυτοκρατορική εμφάνιση, κυρίως στο 1ο σετ, νίκησε και τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-0 στον τελικό του Cincinnati Masters, κατέκτησε τον 16ο τίτλο του στη σειρά Masters στην καριέρα του (υπολείπεται μόλις 1 του πολυνίκη Αγκάσι) και έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα ενόψει του US Open που ξεκινάει σε μια εβδομάδα.

Ο Ρότζερ Φέντερερ είναι, αυτό που λένε και οι Αμερικάνοι, "the man to beat" (o άνθρωπος που πρέπει να νικήσεις), αν θέλεις να κατακτήσεις το US Open. Ο σπουδαιότερος τενίστας που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα, πανηγύρισε τον 61ο τίτλο στην καριέρα του, τον 4ο μέσα στη χρονιά μετά το Madrid Masters, το Roland Garros και το Wimbledon και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τον Αντρέ Αγκάσι ο οποίος έχει 17 Masters Series ενώ άφησε στην 3η θέση τον Ράφαελ Ναδάλ με 15 κατακτήσεις.

Με νέα επιβλητική εμφάνιση κυρίως στο 1ο σετ και διατηρώντας τη ψυχραιμία του στο 2ο, όταν ανέβηκε ο Τζόκοβιτς, το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε 6-1, 7-5 στον τελικό του Western & Southern Financial Group Masters του 22χρονου Σέρβου και θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη Νέα Υόρκη την επόμενη εβδομάδα για να υπερασπιστεί τα 5 συνεχόμενα τρόπαια στο Flushing Meadows.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική του εμφάνιση στα ημιτελικά απέναντι στον Μάρει, ο Ρότζερ Φέντερερ συνέχισε στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και στον τελικό, χτυπώντας με μανία τον ανήμπορο να αντιδράσει Νόβακ Τζόκοβιτς, στο εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα. Με το forehand του να δουλεύει και πάλι "στα κόκκινα" έχοντας άξιο συμπαραστάτη το αποτελεσματικότατο backhand, ο Φέντερερ έκανε ότι ήθελε τον αντίπαλό του στο 1ο σετ και με δύο συνεχόμενα breaks, στο 2ο (2-0) και 4ο (4-0) game του εναρκτήριου σετ, έφτασε εύκολα στο 6-1 σε 30 περίπου λεπτά.

Ο Τζόκοβιτς σε εκείνο το διάστημα, ήταν "ωσεί παρών". Κάνοντας "delete" τη σπουδαία εμφάνισή του στον ημιτελικό κόντρα στον Ναδάλ, ο Νόλε έκανε το ένα αβίαστο λάθος μετά το άλλο, αδυνατώντας να ακολουθήσει τους κανόνες που είχε επιβάλει στο κεντρικό court ο Φέντερερ. Ο Σέρβος, μάλιστα, τα δοκίμασε όλα καθώς στο 6ο game άλλαξε μπλουζάκι, μήπως αλλάξει και η τύχη του… Η αλήθεια είναι ότι αυτό βοήθησε τον 22χρονο να κερδίσει το  πρώτο του game, το οποίο πανηγύρισε με ένα πλατύ χαμόγελο, κερδίζοντας το χειροκρότημα του κοινού και τη… "συμπάθεια" του Φέντερερ.

Και λέμε "συμπάθεια" γιατί ο Φέντερερ στο 2ο σετ κατέβασε δύο ταχύτητες κάτω την απόδοσή του, επιτρέποντας στον Τζόκοβιτς να ελπίζει, έστω και προσωρινά, ότι θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον τελικό. Ο Σέρβος μπήκε ανανεωμένος στην "επανάληψη" και εκμεταλευόμενος το κακό ξεκίνημα του Ελβετού στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα, πήρε προβάδισμα με 3-0 games, κάνοντας break στο 2ο game του σετ.

Ο Φέντερερ, όμως, δεν άργησε να αντιδράσει και στο 5ο game πήρε πίσω το break, φαίρνοντας και πάλι το σετ στα ίσια. Στο 5-4 υπέρ του, ο Τζόκοβιτς είχε μια ευκαιρία για να πάρει το σετ, όμως ο Ελβετός "έσβησε" το set point του Σέρβου με έναν από τους γνωστούς, άπιαστους winners του. Και αφού ο Νόλε δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1 σετ, ήρθε η τιμωρία από τον ίδιο τον νόμο… Ο Φέντερερ έκανε το δεύτερό του break στο σετ και 4ο συνολικά στο ματς, στο 11ο game, πήρε προβάδισμα 6-5 και στη συνέχεια απλά διατήρησε το σερβίς του, φτάνοντας στην τελική επικράτηση μετά από 1 ώρα και 30 λεπτά.

Αυτή ήταν η 8η νίκη του Φέντερερ επί του Τζόκοβιτς σε 12 αναμετρήσεις με τον Ελβετό να 7 άσους, 28 winners και 22 αβίαστα λάθη ενώ ο Σέρβος 3 άσους, 18 winners και 26 λάθη.

Κυριακή 23/8: Τελικός Cincinnati Masters (Gr – Novasports4)
1-Federer (Switzerland) beat 4-Djokovic (Serbia) 6-1 7-5