Ακόμα και στην πολύ καλή ημέρα του Φέντερερ, ο Άντι Μάρει έχει βρει το κλειδί για να κερδίζει τον Ελβετό. Ο 21χρονος Βρετανός, πραγματοποιώντας σχεδόν αψεγάδιαστη εμφάνιση επικράτησε 2-1 σετ του Ρότζερ Φέντερερ, πέτυχε την 5η νίκη επί του Ελβετού σε 7 αναμετρήσεις και προκρίθηκε  στον τελικό του Qatar Open όπου θα συναντήσει τον Ρόντικ.

Αναμφίβολα, ο κακός δαίμοντας του Ρότζερ Φέντερερ τον τελευταίο καιρό, ακούει στο όνομα "Άντι Μάρει". Ο Σκωτσέζος άσος έχει πάρει για τα καλά τον αέρα του Ελβετού και αυτό φάνηκε περίτρανα στον ημιτελικό του ExxonMobil Open όπου ο Φέντερερ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, όμως και πάλι ο Μάρει ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος επικρατώντας με το επιβλητικό 6-7(6), 6-2, 6-2 του Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης και δύο φορές πρωταθλητή στο Κατάρ (2005, 06), Φέντερερ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, το Νο3 του ταμπλό και υπερασπιστής του τίτλου στην Ντόχα, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και πραγματοποιώντας ουσιαστική εμφάνιση πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη επί του Φέντερερ, χωρίς να υπολογίζεται η φιλική επικράτηση στο Abu Dhabi στις αρχές του μήνα. Η τελευταία φορά που ο Φέντερερ είχε νικήσει τον Βρετανό ήταν στον τελικό του US Open όπου και κατέκτησε τον 5ο συνεχόμενο τίτλο στο Flushing Meadows.

Κι όμως, ο Φέντερερ πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, ειδικά στο 1ο σετ, με τρομακτικά forehand, αποτελεσματικές προωθήσεις στο φιλέ και το γνωστό, φετινό, αξιόπιστο bakchand του. Ο Ελβετός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, λυγίζοντας την αντίσταση του Μάρει στο 1ο σετ στη διαδικασία του tie break και αφού πρώτα είχε σώσει set point του Βρετανού.

Η συνέχεια όμως ανήκε αποκλειστικά στον 21χρονο άσο… Με σοβαρό και πειθαρχημένο παιχνίδι, ο Σκωτσέζος γύρναγε σχεδόν κάθε μπαλιά στο αντίπαλο court και απλά περίμενε το λάθος από τον Φέντερερ ο οποίος όσο περνούσε η ώρα, παρουσιαζόταν όλο και πιο βιαστικός. Ο Μάρει "έσπασε" από δύο φορές το σερβίς του Φέντερερ στο 2ο και 3ο σετ, φτάνοντας στη νίκη μετά από 2 ώρες και 4 λεπτά δυνατού παιχνιδιού ενώ στο καθοριστικό σετ ένιωσε ενοχλήσεις στην πλάτη και πήρε ιατρικό τάιμ άουτ.

Ο Μάρει τελείωσε τον αγώνα με 66% ποσοστό στο 1ο σερβίς, 7 άσους, 1 double fault, 29 winners, 19 αβίαστα λάθη και 4/6 breaks ενώ ο Φέντερερ που έκανε εξαιρετικά επιθετικό παιχνίδι είχε 65% στο 1ο σερβίς, 7 άσους με 4 double faults, 37 winners αλλά και 37 αβίαστα λάθη με 0/3 breaks.