Μετά από ένα συναρπαστικό και συγκλονιστικό ματς που διήρκησε περίπου 3 ώρες, ο Τόμας Μπέρντιχ πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή και με 2-1 σετ επί του Φερνάντο Βερντάσκο, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Sony Ericsson Open, δίνοντας συνέχεια στην τεράστια νίκη του στον 4ο γύρο, επί του Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Τόμας Μπέρντιχ έγινε ο τρίτος τενίστας που εξασφαλίζει τη συμμετοχή του στην ημιτελική φάση του Miami Masters, μετά την σπουδαία νίκη επί του Φερνάντο Βερντάσκο στα προημιτελικά της Παρασκευής. Ο 25χρονος Τσέχος, Νο16 του ταμπλό και Νο20 στην παγκόσμια κατάταξη, παρέμεινε ψύχραιμος και με ένα break στο 3ο και καθοριστικό σετ, έστειλε στο καναβάτσο τον αυτοκαταστροφικό Φερνάντο Βερντάσκο, νικώντας τον Ισπανό, Νο10 του ταμπλό με 4-6, 7-6(5), 6-4 σε 2 ώρες και 51 λεπτά συναρπαστικού αγώνα στο κεντρικό court του Crandon Park Tennis Center στο Μαϊάμι.

Δεν είναι υπερβολή αν πούμε ότι ο Φερνάντο Βερντάσκο κρατούσε σφιχτά στα χέρια του το εισιτήριο για τα ημιτελικά της σπουδαίας διοργάνωσης καθώς προηγήθηκε στα σετς και με break στο 2ο, ωστόσο ο Τσέχος που έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να ισοφαρίσει κατακτώντας το δεύτερο κομμάτι του αγώνα στη διαδικασία του tie break και με το break στο 7ο game (4-3) του καθοριστικού σετ, έφτασε στην μεγάλη νίκη.

Ο Βερντάσκο βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα από τη γραμμή του σερβίς, ωστόσο τα πολλά αβίαστα λάθη στα οποία υπέπεσε ο αριστερόχειρας Μαδριλένος, αποδείχθηκαν καθοριστικά για την τελική έκβαση του αγώνα. Ο Βερντάσκο τελείωσε το ματς με 38 winners, έναντι 27 του Μπέρντιχ ωστόσο είχε 53 λάθη (34 ο Τσέχος) με τους δύο τενίστες να έχουν από δύο break στο ματς, σε 9 συνολικά προσπάθειες.

Στα ημιτελικά ήδη έχουν προκριθεί Ράφαελ Ναδάλ και Άντι Ρόντικ ενώ ο Μπέρντιχ θα παλέψει με τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ για μια θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.