Αν και είχε απέναντί του έναν εξαιρετικό Μπένζαμιν Μπέκερ, ο Άντι Ρόντικ βρήκε τον τρόπο να αντιμετωπίσει το επιθετικό παιχνίδι του Γερμανού και πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή στο 1ο σετ, επικράτησε 2-0 σετ του "δήμιου" του Αγκάσι και πήρε το εισιτήριο για τους "8" του Miami Masters, όπου θα συναντήσει τον Αλμάγκρο.

Ο 27χρονος Αμερικανός, Νο6 του ταμπλό, μπορεί να δέχθηκε το πρώτο του break στο τουρνουά, ωστόσο αυτό λειτούργησε αφυπνιστικά και μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά συναρπαστικού ματς, πήρε τη νίκη με 7-6(4), 6-3 επί του Μπέκερ, εξασφαλίζοντας παράλληλα τη συμμετοχή του στην προημιτελική φάση του Sony Ericsson Open.

Ο "Α-Rod", βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1 και 0/40 στο εναρκτήριο σετ κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα χάσει το πρώτο του σετ στη διοργάνωση, ήρθε πρόωρα η ανάσταση για τον Αμερικανό ο οποίος στη συνέχεια έπαιξε το γνωστό του σταθερό και αποτελεσματικό τένις, φτάνοντας στη νίκη.

Ο Μπέκερ τελείωσε το ματς με 28 winners, τους διπλάσιους απ’ότι είχε ο Ρόντικ (14), όμως πλήρωσε την αναποτελεσματικότητά του στα break points, εκμεταλλευόμενος μόλις ένα από τα τέσσερα.

Στους "8" ο Ρόντικ θα συναντήσει τον εξαιρετικό Νίκολας Αλμάγκρο ο οποίος, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, επιβλήθηκε με 6-4, 3-6, 7-6(3) του Βραζιλιάνου, Νο27 του ταμπλό, Τόμας Μπελούτσι.

Ολοένα και καλύτερος παρουσιάζεται ο Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά στα γήπεδα του Crandon Park Tennis Center στο Μαϊάμι. Μετά τις δύο νίκες επί των Γκαρσία Λόπεζ και Φίλιο Κολσράιμπερ όπου δεν έχασε ούτε σετ, ο εκρηκτικός Γάλλος χρειάστηκε μόλις 59 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του φορμαρισμένου και Νο12 του ταμπλό, Χουάν Κάρλος Φερέρο με 6-2, 6-2, παίρνοντας το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τους "8" του Αμερικάνικου Masters.

Ο φιναλίστ του Australian Open 2008, έπαιξε σπουδαίο και υπερ-επιθετικό τένις, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Ισπανό αντίπαλό του τον οποίον "εκτέλεσε" τόσο από τη service line με τα δυνατά του σερβίς όσο και απ’την baseline με το παντοδύναμο forehand του.

Ο Τσονγκά έβγαλε 25 winners έναντι μόλις 7 του Φερέρο ενώ είχε και 15 αβίαστα λάθη, ένα λιγότερο απ’τον αντίπαλό του.

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ. Ο 25χρονος Σουηδός, Νο5 του ταμπλό, επικράτησε 6-0, 6-7(3), 6-2 του Φερνάντο Γκονζάλεζ με τον Χιλιανό να δείχνει ικανός για τη μεγάλη ανατροπή, όμως στο καθοριστικό σετ ο Βίκινγκ πήρε το όπλο του και "καθάρισε" την υπόθεση πρόκριση μετά από 1 ώρα και 39 λεπτά.

Στα προημιτελικά ο Σόντερλινγκ θα συναντήσει τον εξαιρετικό Μίκχαηλ Γιούσνι ο οποίος πήρε άνετη πρόκριση με 6-1, 1-0 κόντρα στον Μάρντι Φις με τον Αμερικανό να εγκαταλείπει την προσπάθεια με πρόβλημα στο αριστερό πόδι.

Τρίτη 30/03: Προημιτελικά Sony Ericsson Open
16-Βerdych (Cz.Republic) beat 1-Federer 6-4 6-7(3) 7-6(6)
10-Verdasco (Spain) beat 7-Cilic (Croatia) 6-4 7-6(3)
4-Νadal (Spain) vs 15-Ferrer (Spain) 7-6(5) 6-4
5-Soderling (Sweden) beat 9-Gonzalez (Chile) 6-0 6-7(3) 6-2
6-Roddick (U.S.) beat Becker (Germany) 7-6(4) 6-3
13-Youzhny (Russia) beat Fish (U.S.) 6-1 1-0 (Fish ret.)
8-Tsonga (France) beat 12-Ferrero (Spain) 6-2 6-2
Almagro (Spain) beat 27-Belluci (Brazil) 6-4 3-6 7-6(3)