Σημαντική νίκη με πολλαπλά οφέλη σημείωσε ο Μάρκος Παγδατής στην πρεμιέρα του στο Morgan Keegan Championships του Memphis. Ο 23χρονος Κύπριος, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση έχοντας, όμως και πάλι σε κακή ημέρα το σερβίς του, επικράτησε 2-0 σετ του Νισικόρι και προκρίθηκε στο 2ο γύρο της 500αρας διοργάνωσης.

Ο Μάρκος αυτή την εβδομάδα σημείωσε μεγάλη πτώση στην παγκόσμια κατάταξη με αποτέλεσμα να προσγειωθεί στο Νο106 της ATP. Το γεγονός αυτό, όμως, δεν φαίνεται να τον επηρέασε και ο Κύπριος που αγωνίζεται μέσω wild card, ξεκίνησε εντυπωσιακά την περιπέτειά του στο Μέμφις νικώντας με 7-5, 6-3 το νέο αστέρι του παγκοσμίου τένις, Κέι Νισικόρι.

Ο Παγδατής, παρόλο που αντιμετώπισε και πάλι προβλήματα στο σερβίς του, παρέμεινε ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και με πέντε συνολικά breaks έκαμψε την αντίσταση του 19χρονου Ιάπωνα, Νο90 στον κόσμο, μετά από 1 ώρα και 23 λεπτά παίρνοντας το εισιτήριο για τους "16" της διοργάνωσης των 1.226.000 δολαρίων της σειράς ATP World Tour 500.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τον Μάρκο και παρότι και θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα το 1ο σετ, όταν στο 5-3 σέρβιρε για την κατάκτησή του. Όμως ο Νισικόρι πέτυχε το break κι ενώ όλα έδειχναν tie break, ο Παγδατής πέτυχε το 3ο του break στο σετ στο 6-5, κατακτώντας το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα με 7-5.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ ο Κέι Νισικόρι έκανε break και πήρε προβάδισμα 2-3 games, όχι όμως για πολύ καθώς ο Παγδατής απάντησε άμεσα (3-3) και στη συνέχεια με νέο break έκανε το 5-3, φτάνοντας τελικά στη νίκη με συνολικό σκορ 7-5, 6-3.

Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρκο στο 2ο γύρο, ο νικητής της αναμέτρησης Σαμ Κάρει/Τόμι Χάας. Υπενθυμίζουμε ότι ο Κέρει είχε νικήσει τον Παγδατή στον 1ο γύρο του SAP Open της προηγούμενης εβδομάδας.

Tρίτη 17/2: 1ος γύρος Memphis
Koubek (Austria) beat Garcia-Lopez (Spain) 6-2 6-2
2-Del Potro (Argentina) beat Canas (Argentina) 6-3 7-6(5)
Rochus (Belgium) beat Young (U.S.) 6-4 6-3
Serra (France) beat 4-Soderling (Sweden) 6-4 6-7(1) 6-2
Baghdatis (Cyprus) beat Nishikori (Japan) 7-5 6-3
Gulbis (Latvia) beat Tent (U.S.) 6-4 3-6 6-2