O Ράφαελ Ναδάλ συνεχίζει να γράφει ιστορία στα court. Ο κορυφαίος χωμάτινος τενίστας που γνώρισε ποτέ το άθλημα, κατέκτησε τον 5ο συνεχόμενο Monte Carlo Masters τίτλο του και ισοφάρισε τα 14 Masters του Ρότζερ Φέντερερ μετά την επική νίκη με 2-1 σετ επί του συγκλονιστικού Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό της διοργάνωσης.

Ότι και να πεις, ότι και να γράψεις θα είναι λίγο για αυτόν τον τενίστα-θαύμα από τη Μαγιόρκα. Ο 22χρονος Ισπανός με το θανατηφόρο αριστερό και την τρομακτική σωματική και ψυχική δύναμη, συνεχίζει να κυριαρχεί στα court και ειδικά στα χωμάτινα εκεί όπου κανένας δεν μπορεί να τον νικήσει. Ούτε καν ο καλύτερος Τζόκοβιτς που για ενάμιση σετ πίεσε όσο κανείς άλλος στο παρελθόν τον Ράφαελ Ναδάλ. Τελικά, μετά από 2 ώρες και 43 λεπτά απίστευτου, εξαντλητικού, συναρπαστικού και θεαματικού τένις, ο Ναδάλ επικράτησε 6-3, 2-6, 6-1 του 21χρονου Σέρβου, κατέκτησε τον 5ο συνεχόμενο τίτλο του στο Πριγκηπάτο και ισοφάρισε τα 14 Masters του Ρότζερ Φέντερερ, βάζοντας πλώρη για τα 17 του πολυνίκη του θεσμού, Αντρέ Αγκάσι…

Αυτή ήταν η 29η νίκη του Ράφαελ Ναδάλ στη γκλαμουράτη διοργάνωση του Μόντε Κάρλο, εκεί όπου μετράει μόλις μια ήττα στο μακρινό 2004 απ’τον Γκιγιέρμο Κορία. Ο Ναδάλ έγινε ο πρώτος τενίστας στην ιστορία του αθλήματος που κατακτά για 5η συνεχή χρονιά το συγκεκριμένο τρόπαιο ενώ έφτασε τους 34 τίτλους στην καριέρα του και τον 3ο μέσα στη σεζόν μετά από το Australian Open και το Masters Series στο Indian Wells.

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός και θα μπορούσαμε να πούμε ότι το τελικό σκορ αποτελεί μαγική εικόνα καθώς ο Νόβακ Τζόκοβιτς άξιζε καλύτερης τύχης στο 3ο σετ. Ο 21χρονος Σέρβος ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά σε τελικό στο Μόντε Κάρλο (πέρυσι αποκλείστηκε στα ημιτελικά απ’τον Φέντερερ), έκανε το παιχνίδι της ζωής του ενώ ήταν ορισμένες φορές που νόμιζες ότι ο Ναδάλ είχε απέναντί του τον… Ναδάλ. Ο Νόλε στρίμωξε απίστευτα το Νο1 του κόσμου ενώ και στο 3ο σετ είχε μισή ντουζίνα ευκαιρίες για break που τις εξαφάνισε, όμως, η απίστευτη αποτελεσματικότητα και ψυχραιμία του Ναδάλ. Όπως και να ‘χει, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε δυναμικά στην πρωταγωνιστική σκηνή του παγκοσμίου τένις, μετά από μια παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος και αμφισβήτησης.

1ο ΣΕΤ
Στο εναρκτήριο σετ του τελικού, οι δύο τενίστες επιδώθηκαν σε διαγωνισμό breaks… Την αρχή έκανε ο Ναδάλ στο 1ο game (1-0) με τον Τζόκοβιτς να απαντάει άμεσα (1-1) και στη συνέχεια να παίρνει προβάδισμα με 3-1. Ο Ναδάλ ανέκαμψε και με το γνωστό επιβλητικό του παιχνίδι από τη βασική γραμμή που περιελάμβανε αδιάκοπο τρέξιμο και βαριά forehands, κατάφερε να "σπάσει" τρεις φορές ακόμα το σερβίς του Τζόκοβιτς για να κλείσει το 1ο σετ με 6-3 σε 60 λεπτά, έχοντας μόλις 8 αβίαστα λάθη.

2ο ΣΕΤ
Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 2ο σετ με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να ντύνεται… Ναδάλ. Ο 21χρονος Σέρβος άρχισε να πυροβολεί ασταμάτητα απ’όλες τις πλευρές του γπηπέδου και με δύο breaks, κατέκτησε το 2ο σετ με 6-2 αναγκάζοντας τον Ναδάλ στο πρώτο του χαμένο σετ μετά από 3 χρόνια (το τελευταίο ήταν στον τελικό του 2006 κόντρα στον Φέντερερ).

3ο ΣΕΤ
Στο 3ο σετ αναμενόταν μια επική μονομαχία, όπως κι έγινε… Ο Τζόκοβιτς είχε πάρει τα πάνω του, μετά την κατάκτηση του 2ου σετ και κοίταζε στα μάτια τον Ναδάλ ο οποίος είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να αποκρούσει τα τρομακτικά groundstrokes του Σέρβου. Τελικά ο Ράφα αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός και έκανε πρώτος το break στο 2ο game, παίρνοντας προβάδισμα 2-0. Πολλοί πίστεψαν ότι το ματς θα τελείωνε εκεί, όχι όμως και ο Τζόκοβιτς. Ο εξαιρετικός Σέρβος, με εναλλαγές χτυπημάτων, έτρεχε στις δύο πλάγιες γραμμές τον Ναδάλ και όποτε έβρισκε ευκαιρία… τον σκότωνε. Έτσι, απάντησε άμεσα στο break μειώνοντας σε 2-1.

Ο Σέρβος, όμως, το μόνο που κατάφερε ήταν να τσαντίσει τον Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος αυξάνοντας την επιθετικότητά του, πήρε ξανά προβάδισμα με break (3-1) και στη συνέχεια, με τον Τζόκοβιτς να τον καταβάλει η κούραση και η απογοήτευση, μετέτρεψε σε "πανηγύρι" τον τελικό κατακτώντας το καθοριστικό σετ με 6-1.

Δηλώσεις
"Συγχαρητήρια στον Ράφα και στην ομάδα του. Είστε απίστευτοι παιδιά" τόνισε ο Τζόκοβιτς κοιτώντας στο box του Ναδάλ και απευθυνόμενος στο κοινό είπε: "Σας ευχαριστώ και σας αγαπάω όλους…"

"Συγχαρητήρια Νόβακ, έκανες ένα εξαιρετικό τουρνουά" δήλωσε ο Ναδάλ και ολοκληρώνοντας απείλησε τους συναδέλφους του: "Θα σας δω του χρόνου και πάλι εδώ…".

Ο Ναδάλ υπερασπίστηκε με επιτυχία τους 1000 βαθμούς που κατέκτησε πέρυσι ενώ πρόσθεσε στον τραπεζικό του λογαριασμό 434.000 ευρώ που αντιστοιχούν στην κατάκτηση του τίτλου. Από την άλλη, ο Τζόκοβιτς βελτίωσε κατά 240 τη βαθμολογική του συγκομιδή ενώ έφυγε πλουσιότερος κατά 203.000 ευρώ.

Κυριακή 19/4: Τελικός Monte Carlo Masters
1-Nadal (Spain) beat 3-Djokovic (Serbia) 6-3 2-6 6-1