Τακτική, στρατηγική, θέληση, επιθυμία, εναλλαγές σκορ, συναισθημάτων και μομέντουμ… Αυτός ο τελικός τα είχε όλα και δυστυχώς από το γήπεδο έπρεπε να βγει ένας νικητής! Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν αυτός ο οποίος, κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, κατάφερε να παίξει καλύτερα στα κρίσιμα σημεία, κατακτώντας τον τίτλο στο Wimbledon!

Τι να πούμε και τι να γράψουμε γι’αυτό το παιχνίδι…

Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρότζερ Φέντερερ τα έδωσαν “όλα για όλα”, άφησαν και τη ψυχή τους μέσα στο ιστορικό κεντρικό court του All England Club και μας πρόσφεραν απλώχερα έναν φανταστικό τελικό, που συγκρίνεται με αυτόν της Μελβούρνης το 2012 ή και πάλι του Λονδίνου το 2008.

Η μαγική ικανότητα του Τζόκοβιτς να προσαρμόζεται σε κάθε αντίπαλο στυλ παιχνιδιού και τακτική του αντιπάλου, να καταστρέφει τα όπλα του τενίστα που βρίσκεται απέναντι στο φιλέ και να παίζει ελάχιστα καλύτερα στις πολύ κρίσιμες στιγμές του αγώνα, ήταν αυτά που έγυραν την πλάστιγγα υπέρ του Σέρρβου, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη με 6-7(7), 6-4, 7-6(4), 5-7, 6-4 μετά από 3 ώρες και 55 λεπτά υπερθεάματος!

Το απόγευμα στo SW19 ήταν ιδανικό, με τον καιρό να είναι σύμμαχος των φιναλίστ και των θεατών που απολαυσαν, μεταξύ άλλων και τον σπάνιο Λονδρέζικο ήλιο.

Το διακύδευμα του τελικού ήταν πολύ σημαντικό, με τον Φέντερερ να διεκδικεί τον 8ο τίτλο του στο Wimbledon και 18ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του και τον Τζόκοβιτς το δεύτερο στο τουρνουά και το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.

1o SET
Το σερβίς ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού, στα πρώτα games του τελικού.

Οι δύο τενίστες μπήκαν πολύ ζεστά στο court και από τις πρώτες κιόλας ανταλλαγές, το θέαμα και η ποιότητα του ματς ήταν πολύ υψηλό.

Ο Τζόκοβιτς ήταν λίγο πιο πειστικός και πιεστικός στο σερβίς του Φέντερερ, έχοντας δύο deuce σε ισάριθμα service games του Ελβετού ενώ ο μαέστρος είχε ένα 15/30 και ένα deuce.

Ορισμένα ράλι ξεσήκωσαν τους θεατές στις κατάμεστες κερκίδες του Center Court, με τους δύο φιναλίστ να μάχονται σκληρά για κάθε πόντο.

Αφού λοιπόν διατήρησαν σχετικά εύκολα το σερβίς τους κι ενώ το παιχνίδι είχε ανάψει για τα καλά, το εναρκτήριο σετ οδηγήθηκε στο tie break.

Ο Φέντερερ ξεκίνησε με mini break (1-0) και πήρε προβάδισμα 3-0.

Χρησιμοποιώντας άψογα το “δολοφονικό” του slice, ο Ελβετός εξουδετέρωνε τα δυνατά groundstrokes του Τζόκοβιτς και χαλούσε το ρυθμό προς το συμφέρον του.

Πάντως, ο Νόλε ανέτρεψε το προβάδισμα του Φέντερερ και βρέθηκε δύο φορές με set point, το πρώτο εκ των οποίων στο 6-5 στο σερβίς του.

Ο 27χρονος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του και ο Φέντερερ τον τιμώρησε λίγο αργότερα, εκμεταλλευόμενος το πρώτο του set point, για να κλείσει το εναρκτήριο σετ με 7-6(7) μετά από 51 λεπτά.

18 winners και 8 λάθη ο Τζόκοβιτς ενώ ο Φέντερερ είχε 16 winners και 7 λάθη, με τον Σέρβο να κερδίζει 46 πόντους έναντι 43 του αντιπάλου του.

2ο SET
Άμεση ήταν η απάντηση του Νόβακ Τζόκοβιτς.

Αφού δημιούργησε τα δύο πρώτα break points του τελικού, στο εναρκτήριο game του 2ου σετ, ο Σέρβος κατάφερε να πετύχει το πρώτο break στο ματς, στο 3ο game (2-1) εκμεταλλευόμενος και ένα double fault του Φέντερερ στο συγκεκριμένο game.

Ο Σέρβος συνέχισε να αγωνίζεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, την ίδια ώρα που ο Φέντερερ φάνηκε να οπισθοχωρεί και να δίνει επιπλέον χρόνο και χώρο στον αντίπαλό του να κάνει παιχνίδι, ενώ παρουσίασε και πτώση το σερβίς του.

Στη συνέχεια, ο Νόλε με σταθερό αλλά και επιθετικό παιχνίδι από τη βασική γραμμή, διατήρησε το σερβίς του ενώ έσωσε το πρώτο break point του Φέντερερ στο ματς, την ώρα που σέρβιρε στο 5-4 για την κατάκτηση του σετ και με δυνατά σερβίς, σφράγισε την ισοφάριση μετά από 43 λεπτά στο 2ο σετ.

17 winners και 6 αβίαστα για τον Τζόκοβιτς ενώ η επιθετικότητα του Φέντερερ έπεσε έχοντας 11 winners και μόλις 4 αβίαστα λάθη στο 2ο σετ.

3ο SET
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς συνέχισε να είναι πολύ στιβαρός στο σερβίς του και δεν απειλήθηκε απ’το Ρότζερ Φέντερερ στο τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Καθηλώνοντας στη βασική γραμμή τον Φέντερερ και εκθέτοντας τον Ελβετό στις λιγοστές και νευρικές προωθήσεις του στο φιλέ (5/10), ο Σέρβος έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, τον οποίον είχε φέρει στα μέτρα του.

Ο Φέντερερ ήταν πιο επιθετικός από τη βασική γραμμή και διατήρησε σε πολύ χαμηλά επίπεδα τα αβίαστα λάθη του, όμως ήταν ανήμπορος να απειλήσει το σερβίς του αντιπάλου του, έχοντας και κάποιες άστοχες επιλογές σε approach shots.

Ο Τζόκοβιτς είχε δύο ευκαιρίες να πετύχει το break στο 5-5 και να πάρει τις μπάλες να σερβίρει για το σετ, όμως με δύο πολύ μεγάλα σερβίς ο Φέντερερ έβγαλε τον εαυτό του απ’τη δύσκολη θέση και κατάφερε να οδηγήσει το σετ στο tie break.

Eκεί, ο Σέρβος ήταν καλύτερος και με δύο mini breaks, κατέκτησε το breaker με 7-4 μετά από 47 λεπτά, αποκτώντας προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Νόλε είχε μόλις 2 αβίαστα λάθη και 13 winners ενώ ο Φέντερερ είχε 19 τελειώματα και 4 αβίαστα, με τους πόντους να είναι μοιρασμένους 37-37.

4ο SET
Αυτό που παρακολουθήσαμε στο 4ο σετ δεν θα μπορούσε να το εμπνευστεί ούτε ο Στίβεν Σπίλμπεργκ!

Μετά το προβάδισμα που απέκτησε στα σετ, ο Τζόκοβιτς μπήκε δυναμικά και με ψυχολογία winner στο τέταρτο κομμάτι του αγώνα και πιέζοντας το σερβίς του Φέντερερ, πέτυχε το break στο  4o game (3-1).

Η κούραση, η πίεση και η νευρικότητα, όσο πλησιάζαμε προς το τέλος του ματς, επηρέασαν τα σερβίς των δύο μονομάχων και ο Φέντερερ κατάφερε να απαντήσει άμεσα (3-2), με το πρώτο του break στο ματς.

Και πάλι, όμως, ο Τζόκοβιτς βρήκε τον τρόπο και με δεύτερο συνεχόμενο break έκανε το 4-2 και στη συνέχεια το 5-2, δείχνοντας έτοιμος να σφραγίσει τη μεγάλη νίκη.

Εκεί ξεκίνησε η φοβερή αντεπίθεση του Ρότζερ Φέντερερ.

Αλλάζοντας 100% το αγωνιστικό του πλάνο, ο Ελβετός μίξαρε θαυμάσια το παιχνίδι του, άρχισε να χτυπάει με περισσότερη δύναμη τη μπάλα και “κόμπλαρε” τον Νόλε, με αποτέλεσμα να ανατρέψει εξ’ολοκλήρου την κατάσταση.

Με πέντε συνεχόμενα κερδισμένα games, δύο εκ των οποίων με break, ο 32χρονος μαέστρος κατέκτησε το 4ο σετ με 7-5 κι ενώ προηγουμένως είχε σώσει Championships Point του αντιπάλου του στο 5-4, με τον Σέρβο να παθαίνει ένα ασυνήθιστο black out, χάνοντας την αυτοσυγκέντρωση και την αυτοπεποίθηση που χαρακτήριζε το παιχνίδι του μέχρι εκείνο το σημείο!

Η κυριαρχία του Φέντερερ στο 4ο σετ, φαίνεται εύκολα κι απ’τα στατιστικά με τον Ελβετό να έχει 16 winners έναντι 8 του Τζόκοβιτς, ανεβάζοντας πολύ και τα ποσοστά του στο φιλέ με 13/16 πόντους.

5ο SET
Δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο από αυτούς τους δύο τενίστες στο καθοριστικό σετ…

Ο Ρότζερ Φέντερερ έδειξε πιο φρέσκος απ’τον αντίπαλό του, έχοντας ξοδέψει και πέντε λιγότερες ώρες στο court στα προηγούμενα παιχνίδια του στο τουρνουά.

Αφού κράτησε το σερβίς του στο 3ο game (2-1), ο Τζόκοβιτς πήρε ιατρικό time out για ένα πρόβλημα στη δεξιά γάμπα που προήλθε από πτώση που είχε στο court.

Ο Ελβετός συνέχισε στην ίδια τακτική που το δικαίωσε στο 4ο σετ, μεταφέροντας πίεση στο αντίπαλο court, είτε με δυνατά groundstrokes είτε με συχνές προωθήσεις στο φιλέ, άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε χωρίς αποτέλεσμα.

Το σίγουρο είναι ότι ο Φέντερερ επέλεξε τη σωστή τακτική, αφού το να μείνει στη baseline, ήταν σαν να υπογράφει την καταδίκη του, έχοντας απέναντί του τον καλύτερο baseliner στο παιχνίδι.

Ο μαέστρος, δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για break point, όμως δεν την εκμεταλλεύτηκε στο 3-3 30/40.

Στο αμέσως επόμενο game, ήταν η σειρά του Νόλε να δημιουργήσει τις δικές του ευκαιρίες, τρεις στο σερβίς του Φέντερερ, με τον Ελβετό να βγαίνει απ’τη δύσκολη θέση χάρη στο εξαιρετικό του σερβίς και ορισμένες μαγικές εμπνεύσεις.

Στο 9ο, όμως, game του καθοριστικού σετ, ο Φέντερερ… λύγισε.

Η αποφασιστικότητα και η πίεση που άσκησε ο Τζόκοβιτς, οδήγησε σε κάποια λάθη τον Ελβετό και έτσι ο Νόλε έκανε το 15/40 στο 4-5, έχοντας άλλες δύο ευκαιρίες για Championships Point.

Δεν χρειάστηκε δεύτερη αφού το backhand του Φέντερερ προσγειώθηκε στο φιλέ και ο 27χρονος απ’το Βελιγράδι, πανηγύρισε τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του!