Μόλις 45 λεπτά διήρκησε ο πρώτος αγώνας του μεγάλου φαβορί για την κούπα στη Μελβούρνη, Άντι Μάρει. Ο 21χρονος Βρετανός, Νο4 του ταμπλό, στάθηκε "άτυχος" καθώς ο αντίπαλός του Αντρέι Πάβελ αναγκάστηκε να αποχωρήσει νωρίς με πρόβλημα στην πλάτη, έχοντας προλάβει να παίξει ενάμιση σετ.

Aκόμη πιο εύκολο, απ’το αναμενόμενο, ήταν το έργο του Άντι Μάρει στην φετινή πρεμιέρα του στο Australian Open. Με τον τίτλο του μεγάλου φαβορί να τον ακολουθεί σε κάθε του κίνηση, ο Βρετανός πέραξε ξεκούραστα με 6-2, 3-1 το εμπόδιο του 35χρονου Ρουμάνου, Νο1140 στον κόσμο, Αντρέι Πάβελ ο οποίος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το τελευταίου ματς της καριέρας του, έχοντας έντονους πόνους στην πλάτη.

Το ματς δεν αντέχει κριτική αφού πέρα απ’το γεγονός ότι ολοκληρώθηκε πρόωρα και άδοξα για τον Πάβελ, ο Μάρει δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε όταν ο Ρουμάνος αισθανόταν υγιής στο court. Ο Πάβελ, μετά το τέλος του 1ου σετ που διήρκησε 31 λεπτά, ζήτησε ιατρικό τάιμ αουτ ενώ η επιστροφή του ήταν μόλις για 4 games και στη συνέχεια είπε αντίο στα courts: "Δεν θέλω να κάνω μεγαλύτερη ζημιά απλά για να παίξω σε ένα ακόμη τουρνουά. Πιστεύω ότι έχω αγωνιστεί σε αρκετά τουρνουά" τόνισε ο Ρουμάνος μετά το ματς.

Από την πλευρά του ο Άντι Μάρει, ο οποίος στο 2ο γύρο του θεσμού θ’αντιμετωπίσει τον Μαρσέλ Γκρανογιέρ, μετά τη νίκη του Ισπανού με 6-4, 7-6, 4-6, 6-0 επί του Τειμουράζ Γκαμπασβίλι, τόνισε ότι θα ήθελε να παίξει μερικά games παραπάνω προκειμένου να βρεθεί σε ακόμη καλύτερη κατάσταση στον δεύτερο αγώνα του: "Θα ήθελα να έπαιζα μερικά games παραπάνω αλλά δεν πειράζει. Θα καλύψω το χαμένο έδαφος με προπόνηση σήμερα. Έχω προετοιμαστεί πολύ καλά για το τουρνουά και πιστεύω ότι στη συνέχεια, παιχνίδι με το παιχνίδι, θα έχω περισσότερη αυτοπεποίθηση".