Ο Σαμ Κέρει θα βρεθεί και πάλι στο δρόμο του Μάρκου Παγδατή. Μετά τη δύσκολη επικράτησή του επί του Τόμι Χάας, ο Αμερικανός big server, Νο8 του ταμπλό στο Morgan Keegan Championships, θα ξανασυναντήσει τον Κύπριο μια εβδομάδα μετά τη νίκη του στο SAP Open του Σαν Χοσέ. Μεγάλη νίκη του Χιούιτ επί του Μπλέικ.

Ο big Sam νίκησε 7-6(4), 6-4 τον Τόμι Χάας στην πρεμιέρα του στο Morgan Keegan του Μέμφις και προκρίθηκε στους "16" της διοργάνωσης των 1.226.000 δολαρίων. Ο 21χρονος Αμερικανός, Νο8 του ταμπλό και Νο37 στον κόσμο, χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 18 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού και στο 2ο γύρο θα συναντήσει και πάλι τον Μάρκο Παγδατή, μετά τη νίκη του Κύπριο επί του Νισικόρι τη Δευτέρα.

Αυτή θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη συνάντηση των δύο τενιστών καθώς είχε προηγηθεί ο αγώνας του 1ου γύρου στο SAP Open την προηγούμενη εβδομάδα, όπου ο Σαμ Κέρει είχε επικρατήσει πολύ δύσκολα με 6-3, 5-7, 7-6 (5), σε ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσαμε να πούμε πως ο Μάρκος είχε αυτοκτονήσει καθώς προηγούταν με 4-0 στο tie break του καθοριστικού σετ, ωστόσο ο Αμερικανός ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη.

Ο 23χρονος Κύπριος θα έχει την ευκαιρία να πάρει εκδίκηση για την ήττα του στην Καλιφόρνια, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που στην πρεμιέρα του στο Μέμφις, έδειξε σε καλή κατάσταση ενώ και το βαθμολογικό κίνητρο, είναι μεγάλο. Ο Μάρκος ξεκίνησε την εβδομάδα με μεγάλη πτώση, βρισκόμενος στο Νο106 του κόσμου, μια θέση που δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση, στις πραγματικές δυνατότητες του Κύπριου.

Αυτό που σίγουρα πρέπει να προσέξει ο Παγδατής, είναι το τρομακτικό σερβίς του Κέρει. Ο Αμερικανός, στον αγώνα με τον Χάας, πυροβόλησε μόλις 11 φορές από τη γραμμή του σερβίς, ωστόσο ο μέσος όρος των άσων που βγάζει στα τελευταία του παιχνίδια, είναι λίγο μεγαλύτερος.

Τετάρτη 18/2: 1ος γύρος Morgan Keegan Championships
Hewitt (Australia) beat 3-Blake (U.S.) 3-6 6-1 6-4
8-Querrey (U.S.) beat Haas (Germany) 7-6(4) 6-4
5-Stepanek (Czech Republic) beat Kim (U.S.) 6-4 6-2
7-Fish (U.S.) beat Yen-hsun (Taiwan) 6-1 7-5
Petzschner (Germany) beat Nieminen (Finland) 6-3 6-4
Ginepri (U.S.) beat Greul (Germany) 6-4 6-4