Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά στο Barcelona Open Banc Sabadell. Ο 25χρονος Γάλλος, Νο3 του ταμπλό και Νο10 στον κόσμο, νίκησε εύκολα με 2-0 σετ τον Τσέχο, Γιαν Χάγιεκ και προκρίθηκε στους “16” της διοργάνωσης σε αντίθεση με τον Λέιτον Χιούιτ ο οποίος γνώρισε την ήττα απ’τον Αργεντινό, Εντουάρντο Σουάνκ.

Ο Τσονγκά, δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση απ’τον 26χρονο αντίπαλό του, Νο86 στον κόσμο και μετά από 65 λεπτά πήρε τη νίκη με 6-3, 6-2, στην πρώτη του παρουσία στο τουρνουά της Βαρκελώνης.

Προερχόμενος απ’την ήττα στον 4ο γύρο του Μόντε Κάρλο δια χειρός Χουάν Κάρλο Φερέρο, ο Τσονγκά μετέτρεψε σε break τις τρεις από τις έξι ευκαιρίες του στο ματς ενώ έσωσε και τα δύο break point του Χάγιεκ, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Στον 3ο γύρο της χωμάτινης διοργάνωσης των 1,95 εκατομμυρίων ευρώ, ο Τσονγκά θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο αντιμετωπίζοντας το Νο15 του ταμπλό, Νίκολας Αλμάγκρο τον οποίον είχε νικήσει στα δύο σετ πριν μια εβδομάδα για τον 3ο γύρο του Monte Carlo Masters.

Σε αντίθεση με τον Τσονγκά, ο Λέιτον Χιούιτ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Εντουάρντο Σουάνκ. Ο 29χρονος Αυστραλός που προσπαθεί να επανέλθει μετά τη νέα εγχείρηση στο ισχίο τέλος του Γενάρη, ηττήθηκε με 7-6(3), 6-4 απ’τον 23χρονο Αργεντινό και αποχαιρέτησε τη Βαρκελώνη, στην πρώτη του εμφάνιση μετά το 2002 όταν είχε φτάσει μέχρι τους “4”.

Λίγο αργότερα θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπι του 2ου γύρου ανάμεσα στον Φερνάντο Βερντάσκο και τον Ρισάρντ Γκασκέ (19:30).

Τετάρτη 21/04: 2ος γύρος Barcelona Open
5-Verdasco (Spain) beat Gasquet (France) 7-5 6-3
Bolelli (Italy) beat Martin (Spain) 7-6(2) 7-6(1)
Ramos (Spain) beat 4-Gonzalez (Chile) 6-4 6-7(8) 6-3
7-Carlos Ferrero (Spain) beat Stakhovsky (Ukraine) 6-3 4-2 (Stakhovsky ret.)
13-Bellucci (Brazil) beat Hanescu (Romania) 6-2 1-6 7-5
8-Ferrer (Spain) beat Granollers (Spain) 7-5 6-4
16-Lopez (Spain) beat Istomin (Uzbekistan) 7-6(7) 7-5