Ο υπερασπιστής του τίτλου στο Men’s Clay Court Championships του Χιούστον, Λέιτον Χιούιτ χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ για να πάρει τη νίκη στο tie break του 3ου σετ κόντρα στον lucky looser Σόμντεφ Ντέβαρμαν για το 2ο γύρο της χωμάτινης διοργάνωσης, παίρνοντας την πρόκριση για τους “8”, όπως και ο Νο1 Φερνάντο Γκονζάλεζ.

Η επιστροφή του Λέιτον Χιούιτ στη δράση, μετά τη νέα εγχείρηση στο ισχίο, συνδυάστηκε με νίκη έστω κι αυτή ήρθε με πολύ κόπο και ιδρώτα. Ο 28χρονος Αυστραλός, πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και νυν Νο27 στην ATP, επέστρεψε απ’την “κόλαση” στην αναμέτρηση του 2ου γύρου στο τουρνουά που υπερασπίζεται στο Χιούστον κόντρα στον Σόμντεφ Ντέβαρμαν, νικώντας τον Ινδό με 1-6, 6-0, 7-6(2) σε 1 ώρα και 53 λεπτά.

Ο Χιούιτ ο τελευταίος αγώνας του οποίου ήταν η ήττα από τον Ρότζερ Φέντερερ στον 4ο γύρο του Australian Open, μετά από ένα πολύ κακό ξεκίνημα, βρήκε ρυθμό στη συνέχεια και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του 25χρονου Ινδού, Νο116 στον κόσμο, με 7-2 στο tie break του καθοριστικού σετ.

Επόμενος αντίπαλος για το “καγκουρό” στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης των 442,500 δολαρίων, ο Αργεντινός Χουάν Ιγκνάσιο Τσέλα ο οποίος την Τετάρτη είχε νικήσει με 2-1 σετ τον συμπατριώτη του Εντουάρντο Σουάνκ σε ένα πολύ…. περίεργο παιχνίδι.

Το εισιτήριο για τους “8” του θεσμού πήρε και ο Φερνάντο Γκονζάλεζ που νίκησε πολύ δύσκολα τον Νοτιοαφρικανό “γίγαντα”, Κέβιν Άντερσον. Το Νο1 του ταμπλό και Νο11 στον κόσμο, επικράτησε με 6-4, 4-6, 6-4 του πανύψηλου Άντερσον, Νο108 στην ATP και έκλεισε ραντεβού με τον Αργεντινό, Νο6 της διοργάνωσης, Χοράσιο Ζέμπαλος πριν το πιθανό ραντεβού με τον Χιούιτ στα ημιτελικά.

Αντίθετους δρόμους ακολούθησαν οι δύο καλοί φίλοι, Σαμ Κέρει και Τζον Ίσνερ. Ο Big Sam, Νο3 του ταμπλό, επιβλήθηκε άνετα με 6-2, 6-1 του Σλοβένου, Μπλαζ Κάβτσιτς, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά όπου θα συναντήσει τον Νίκολας Μασού ωστόσο ο συμπατριώτης του και συμπαίκτης του στην Εθνική ομάδα Davis Cup των ΗΠΑ, Τζον Ίσνερ, Νο2 του ταμπλό, γνώρισε απρόσμενη ήττα δια χειρός Χαβιέ Μαλίς με 7-6(3), 6-7(7), 7-6(3) σε έναν αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 35 λεπτά.

Πέμπτη 08/04: 2ος γύρος US Clay Court Championships
1-Gonzalez (Chile) beat Anderson (South Africa) 6-4 4-6 6-4
Malisse (Belgium) beat 2-Isner (U.S.) 7-6(3) 6-7(7) 7-6(3)
3-Querrey (U.S.) beat Kavcic (Slovenia) 6-2 6-1
4-Hewitt (Australia) beat Devvarman (India) 1-6 6-0 7-6(2)
Odesnik (U.S.) beat Kukushkin (Kazakhstan) 6-1 7-5
6-Zeballos (Argentina) beat Sela (Israel) 6-3 6-2