Είναι αλήθεια ότι σε επίπεδο top100, ένα σκορ 6-0, 6-0 είναι πολύ σπάνιο να πραγματοποιηθεί. Κι όμως, ο Νόβακ Τζόκοβιτς συνέτριψε τον έμπειρο Τσέχο, Γιαν Χένριχ χωρίς να χάσει ούτε ένα game, στην αναμέτρηση για το 2ο γύρο του Basel Open και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους "8" της διοργάνωσης, ακολουθώντας τον Φέντερερ.

Ο 22χρονος Σέρβος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και σε συνδυασμό με την τραγική ημέρα στην οποία βρέθηκε το σερβίς του Χέρνιχ, "διέλυσε" τον 30χρονο Τσέχο, Νο59 στον κόσμο, με 6-0, 6-0 σε 52 μόλις αγωνιστικά λεπτά στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων στη Βασιλεία.

Το Νο2 του ταμπλό και Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, έσωσε και τρία break points που αντιμετώπισε και πετυχαίνοντας από τρία breaks σε κάθε σετ, έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση. Στα προημιτελικά της indoor διοργάνωσης των 1,75 εκατομμυρίων δολαρίων, ο Τζόκοβιτς θα έχει δύσκολο έργο καθώς καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του γηπεδούχου και Νο6 του ταμπλό, Στάνισλας Βαβρίνκα ο οποίος έπαιξε ωραίο τένις στη νίκη του με 7-5, 2-6, 6-1 επί του Γιάρκο Νιέμινεν..

Στο μεταξύ, από τους αγώνες της Πέμπτης, προέκυψε και ο αντίπαλος του Ρότζερ Φέντερερ στην προημιτελική φάση. Προς έκπληξη όλων, αυτός δεν θα είναι ο Γέρεμι Σαρντί καθώς ο Γάλλος υπέστη απρόσμενη ήττα με 6-4, 7-6(1) απ’τον προερχόμενο απ’τα προκριματικά, Ευγένι Κορολέφ. Ο Φέντερερ έχει αντιμετωπίσει άλλη μια φορά τον 21χρονο Ρώσο, Νο58 στον κόσμο όπου για το 2ο γύρο του φετινού Australian Open, τον είχε νικήσει με χαρακτηριστική άνεση 6-3, 6-2, 6-1. Στο συγκεκριμένο ματς ο Ελβετός είχε πετύχει δύο "μαγικούς" πόντους (video).

Την εκπληκτική του πορεία συνέχισε και ο Ελβετός, Μάρκο Τσιουντινέλι. Ο 28χρονος wild card, επικράτησε 2-6, 6-3, 6-3 του συμπατριώτη του Μίκαελ Λάμερ και προκρίθηκε στους "8" της Βασιλείας όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρισάρντ Γκασκέ μετά τη νίκη του Γάλλου επί του Τζον Ίσνερ με 4-6, 7-6(9), 6-2 σώζοντας μάλιστα και match point..

Πέμπτη 5/11: 2ος γύρος Basel Open
6-Wawrinka (Switzerland) beat Nieminen (Finland) 7-5 2-6 6-1
Gasquet (France) beat Isner (U.S.) 4-6 7-6(9) 6-2
4-Cilic (Croatia) beat Troicki (Serbia) 7-6(7) 6-7(8) 7-6(6)
2-Djokovic (Serbia) beat Hernych (Czech Republic) 6-0 6-0
Korolev (Russia) beat Chardy (France) 6-4 7-6(1)
Chiudinelli (Switzerland) beat Lammer (Switzerland) 2-6 6-3 6-3