Επηρεασμένος ακόμη απ’το jet lag, ο Άντι Μάρει κατάφερε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Άλμπερτ Μοντανιές στα δύο σετς και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτελικά του China Open, όπως έκανε και λίγο νωρίτερα ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ ο οποίος, όμως, χρειάστηκε τρία σετς απέναντι στον Νίκολας Αλμάγκρο.

Λίγο το jet lag, λίγο και η ενοχλητική ομίχλη που ανάγκασε τους διοργανωτές του China Open να ανοίξουν τα φώτα από νωρίς το απόγευμα στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του Πεκίνου και ο Άντι Μάρει δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’το αναμενόμενο στην αναμέτρηση με τον Άλμπερτ Μοντανιές για το 2ο γύρο της 500αρας διοργάνωσης των 2,1εκ. δολαρίων.

Ο 23χρονος Σκωτσέζος, Νο2 του ταμπλό, επικράτησε με 7-5, 6-3 του Ισπανού ο οποίος είχε την ευκαιρία να πάει το ματς στο 3ο σετ, ωστόσο το γρήγορο προβάδισμα που πήρε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, χάθηκε γρήγορα με τον Μάρει να φτάνει στη νίκη μετά από 1 ώρα και 36 λεπτά.

Ο Μοντανιές, Νο24 στην παγκόσμια κατάταξη, προηγήθηκε με 2-0 games στο 2ο σετ, όμως ο Μάρει ανέβασε την απόδοσή του και με πέντε συνεχόμενα games έκανε το 5-2 και στη συνέχεια το 6-3.

Στα προημιτελικά του Πεκίνου, ο Βρετανός πρωταθλητής θα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Λιούμπισιτς-Ντολγκοπόλοβ.

Στο μεταξύ, ο πιθανός αντίπαλος του Μάρει στα ημιτελικά, Ρόμπιν Σόντερλινγκ πέτυχε σπουδαία νίκη με 7-5, 4-6, 6-3 επί του Νίκολας Αλμάγκρο σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κεντρικό court. Ο 25χρονος Σουηδός, Νο5 στην ειδική βαθμολογία για την πρόκριση στο Masters Cup του Λονδίνου, μόλις 70 βαθμούς λιγότερους απ’τον Μάρει, ήταν καλύτερος στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα και έκλεισε το σπουδαίο ραντεβού με τον Νταβίντ Φερέρ στα προημιτελικά μετά τη νίκη του Ισπανού επί τυο Γιεν Σουν Λου με 6-3, 3-6, 6-1.

Ο Φερέρ επίσης παλεύει για ένα εισιτήριο που οδηγεί στα τελικά του Λονδίνου (21-28 Νοεμ.), καταλαμβάνοντας την 9η θέση στην ειδική βαθμολογία year to date.

Πέμπτη 07/10: 2ος γύρος China Open
Ljubicic (Croatia) beat Dolgopolov (Ukraine) 6-3 7-6(2)
2-Murray (Britain) beat Montanes (Spain) 7-5 6-3
3-Soderling (Sweden) beat Almagro (Spain) 7-5 4-6 6-3
8-Ferrer (Spain) beat Lu Yen-hsun (Taiwan) 6-3 3-6 6-1