Με μια εύκολη νίκη γιόρτασε την επιστροφή του στο Τσενάι της Ινδίας ο Μάριν Τσίλιτς ο οποίος καλείται να υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο στη διοργάνωση ATP World Tour 250, Chennai Open. Ο Κροάτης νίκησε εύκολα 2-0 σετ τον Ιγκόρ Κουνίτσιν και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του θεσμού.

Ο Τσίλιτς, Νο14 στην παγκόσμια κατάταξη, χρειάστηκε μόλις 73 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κουνίτσιν, Νο104 στον κόσμο με 6-2, 6-4.

"Έπαιξα ένα πολύ καλό παιχνίδι. Το σημαντικότερο ήταν πως το σερβίς μου δούλεψε άψογα" δήλωσε ο Μάριν Τσίλιτς μετά τη νίκη του και συνέχισε: "Ο αντίπαλός μου δεν είχε κανένα break point και αυτό δείχνει την κυριαρχία μου στο ματς. Στο 2ο σετ το γρήγορο break που πέτυχα μου έδωσε τον έλεγχο της αναμέτρησης".

Ο big server από την Κροατία, Νο2 του ταμπλό, "έσπασε" δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του στο 3ο και το 5ο game του εναρκτήριου σετ ενώ πετυχαίνοντας ένα γρήγορο break στο 2ο σετ πήρε προβάδισμα 3-1 και διατηρώντας τη ψυχραιμία του έφτασε εύκολα στη νίκη.

Στο ντέρμπι του 1ου γύρου, ο Γιάνκο Τιπσάρεβιτς κατάφερε να ξεπεράσει δύσκολα το εμπόδιο του γερόλυκου Κάρλος Μόγια νικώντας τον Ισπανό με 6-3, 7-6(2).

Ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ, Νο1 του ταμπλό, την Τρίτη θα ριχτεί στη μάχη αντιμετωπίζοντας τον επικίνδυνο Αμερικανό Ρόμπι Τζινέπρι.

Δευτέρα 4/1: 1ος γύρος Chennai Open
de Bakker (Netherlands) beat 8-Ram (U.S.) 6-1 6-1
4-Tipsarevic (Serbia) beat Moya (Spain) 6-3 7-6(2)
Giraldo (Colombia) beat Phau (Germany) 6-4 6-7(6) 6-3
Hajek (Czech Republic) beat 6-Greul (Germany) 3-6 6-2 6-4
2-Cilic (Croatia) beat Kunitsyn (Russia) 6-2 6-4