Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του, ο Ράφαελ Ναδάλ δεν χρειάστηκε να βάλει τα δυνατά του για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Σιμόνε Μπολέλι στον 1ο γύρο του Qatar Open. Ο Ισπανός, Νο2 του ταμπλό, επικράτησε σχετικά εύκολα 2-0 σετ του Ιταλού και πήρε το εισιτήριο για τους "16" της διοργάνωσης.

Προερχόμενος από την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στη νέα σεζόν, έστω και στο ανεπίσημο Capitala World Tennis στο Abu Dhabi, το ζητούμενο για τον Ναδάλ ήταν η νίκη και η προσαρμογή στο κεντρικό court του Khalifa Tennis Center της Ντόχα για τον πρώτο του αγώνα στο Qatar Open. Ο Ράφα δεν παρουσίασε το πολύ καλό πρόσωπο που έδειξε στο Abu Dhabi, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να νικήσει με 6-3, 6-3 τον Μπολέλι και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό tour της ATP.

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας καθώς οι δύο τενίστες έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη, ειδικά στο 1ο σετ, με τον Ναδάλ να αποδεικνύεται πιο αποτελεσματικός από τον αντίπαλό του καθώς στο εναρκτήριο σετ μετέτρεψε σε break τις 2 από τις 5 ευκαιρίες που δημιούργησε σε αντίθεση με τον Μπολέλι ο οποίος δεν εκμεταλεύτηκε κανένα από τα τρία break points που είχε στη διάθεσή του.

Ο Ναδάλ "έσπασε" τον Ιταλό στο 7ο (4-3) και 9ο game (6-3) κατακτώντας το 1ο σετ με 6-3 μετά από 48 λεπτά. Στο 2ο σετ τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα πιο ήρεμα για τον 23χρονο Ισπανό ο οποίος χωρίς να απειληθεί καθόλου, πέτυχε το πολυπόθητο break στο 4ο game (4-2) και με όπλο του τα βαριά forehand, έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο Ναδάλ τελείωσε το ματς με 5 άσους, 72% κερδισμένους πόντους στο 1ο και στο 2ο σερβίς, 15 αβίαστα λάθη και 38 winners ενώ ο Σιμόνε Μπολέλι είχε 4 άσους, 17 αβίαστα λάθη και 23 winners.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ναδάλ ο οποίος πέρυσι είχε αποκλειστεί στα προημιτελικά του Qatar Open, ένας ακόμη Ιταλός, ο Πότιτο Σταράτσε που λίγο νωρίτερα είχε νικήσει πανεύκολα 6-2, 6-0 τον Φρεντερίκο Ζιλ από την Πορτογαλία.