Ο Ράφαελ Ναδάλ χρειάστηκε όλα τα μέσα που διαθέτει για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού και πολλά υποσχόμενου Έρνεστς Γκούλμπις. Το Νο2 του κυρίως ταμπλό στο Wimbledon επικράτησε 3-1 σετ του 19χρονου Λετονού και έκλεισε ραντεβού με τον Νίκολας Κίφερ στους "32" της διοργάνωσης.

Θέαμα υψηλού επιπέδου μας χάρισαν δύο σπουδαίοι τενίστες κι αν για τον Ναδάλ το γνωρίζαμε καλά, ήρθε ο καιρός να υποκλιθούμε και στο ταλέντο του Έρνεστς Γκούλμπις. Ο 19χρονος, Νο48 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν "μάσησε" απέναντι στον Ισπανό τον οποίον ουκ ολίγες φορές τον στρίμωξε για τα καλά και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ τρομάζοντας τους πάντες που άρχισαν να πιστεύουν ότι ο Ναδάλ θα κάνει παρέα στον Τζόκοβιτς. Ωστόσο, η αναμφισβήτητη και τεράστια ποιότητα του Ναδάλ σε συνδυασμό με τον μαχητικό του χαρακτήρα, ανέτρεψαν τα δεδομένα και ο 22χρονος αριστερόχειρας έφτασε στη νίκη με 5-7, 6-2, 7-6(2), 6-3 για να πάρει την πρόκριση στον 3ο γύρο του Αγγλικού Όπεν εκεί όπου τον περίμενε ο 31χρονος Γερμανός, Νίκολας Κίφερ (Νο32 στον κόσμο) ο οποίος δε δυσκολεύτηκε καθόλου να νικήσει με 6-0, 6-3, 6-1 τον Αργεντίνο, Μάρτιν Βασάλο.

Η επιθυμία του Ναδάλ να αγωνιστεί νωρίς έγινε πραγματικότητα προκειμένου ο 22χρονος να προλάβει να παρακολουθήσει την Εθνική ομάδα της χώρας του στο σημερινό ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Ρωσία. Ο Ράφα μάλλον είχε περισσότερο το μυαλό του στο ποδόσφαιρο παρά στο τένις με αποτέλεσμα να μπει μουδιασμένα στην αναμέτρηση με τον Γκούλμπις. Ο Λετονός εκμεταλεύτηκε την κατάσταση και με εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στα σετ με 7-5, μετατρέποντας σε ένα break τις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και χωρίς να απειληθεί καθόλου καθώς το σερβίς του ήταν… θάνατος. Ο Ναδάλ με σαφές πρόβλημα στις επιστροφές και αρκετά αβίαστα λάθη (8 στο 1ο σετ) ένιωσε και την αδικία του διαιτητή ο οποίος στο 5-5 (30/30) του στέρησε έναν καθαρό πόντο και κατ’επέκταση break point όταν διαπίστωσε, λανθασμένα, ότι η μπάλα χτύπησε δύο φορές στη μεριά του Ισπανού ο οποίος έκανε υπερπροσπάθεια για να γυρίσει ένα εξαιρετικό drop shot του Γκούλμπις. Ο Ναδάλ εκνευρίστηκε πολύ από αυτή την υπόδειξη με αποτέλεσμα να μην είναι συγκεντρωμένος και να χάσει το 1ο σετ.

Αυτό που έμοιαζε αδύνατο στο 1ο σετ, ο Ναδάλ το κατάφερε εις διπλούν στο 2ο. Παρουσιάζοντας το καλό του πρόσωπο ο Ισπανός "έσπασε" δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του και χρειάστηκε μόλις 32 λεπτά για να πάρει το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και να ισοφαρίσει με 6-2.

Κανείς θα περίμενε ότι ο Γκουλμπίς θα "παρατούσε" το ματς ωστόσο ο 19χρονος έδειξε άλλη μια θετική πτυχή του αγωνιστικού του χαρακτήρα κοιτάζοντας στα μάτια τον Ναδάλ στο 3ο σετ. Οι δύο τενίστες έδωσαν μεγάλη μάχη σώμα με σώμα με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στο tie break χωρίς κανένας να μπορεί να "σπάσει" το σερβίς του άλλου. Στη ψυχοφθόρα διαδικασία ο Ναδάλ παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και έχοντας περιορίσει στο μέγιστο τα λάθη του, κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 7-6(3).

Ο Ναδάλ είχε πάρει φόρα και δύσκολα σταματιόταν… Ο Ισπανός έκανε μόλις ένα αβίαστο λάθος στο 4ο σετ και αυτό ήταν ένα double fault την ώρα που σέρβιρε για να πάρει το ματς. Ο 22χρονος κάνοντας ένα break στις 3 ευκαιρίες που είχε πήρε και το 4ο σετ φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη επί ενός σπουδαίου αντιπάλου…

"Eίμαι πολύ χαρούμενος με τη νίκη μου γιατί ήξερα ότι είχα να κάνω με έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Στην αρχή προσπάθησα να παίξω επιθετικά στο σερβίς του όμως ήταν αδύνατο. Σέρβιρε καταπληκτικά. Μόλις τραβήχτηκα λίγο πιο πίσω από τη βασική γραμμή ένιωσα να έχω περισσότερο τον έλεγχο στα ράλι" αρκέστηκε να πει ο Ράφαελ Ναδάλ μετά το τέλος της αναμέτρησης.