Η Σερένα Γουίλιαμς μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε εύκολα 2-0 σετ της Βικτόρια Αζαρένκα και ακολούθησε την αδερφή της στα ημιτελικά του Wimbledon. Εκεί θα συναντήσει την "χρυσή" Έλενα Ντεμεντίεβα που νίκησε επίσης άνετα με το ίδιο σκορ της Ιταλίδας, Φραντσέσκα Σκιαβόνε.

Οι τέσσερις κορυφαίες του ταμπλό και της παγκόσμιας κατάταξης τενίστριες θα δώσουν το παρόν στα ημιτελικά του "θρυλικού" Grand Slam στο Λονδίνο μετά τους προημιτελικούς της Τρίτης. Το Νο1 των γυναικών Ντινάρα Σάφινα θα αντιμετωπίσει το Νο3 και κάτοχο του τίτλου Βίνους Γουίλιαμς ενώ η δύο φορές πρωταθλήτρια και Νο3 Σερένα Γουίλιαμς θα τεθεί αντιμέτωπη με την "χρυσή" Ολυμπιονίκη Έλενα Ντεμεντίεβα.

Η Σερένα Γουίλιαμς πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στο Νο8 του ταμπλό Βικτόρια Αζαρένκα και επικράτησε εύκολα με 6-2, 6-3 της 19χρονης Λευκορωσίδας, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση για την ήττα της στον τελικό του Sony Ericsson Open στο Μαϊάμι, μια ήττα που της στοίχισε την 1η θέση στην παγκόσμια κατάταξη του γυναικείου τένις που κατείχε εκείνη την περίοδο (Μάρτιος). Η 28χρονη Αμερικανίδα η οποία το 2002 και το 2003 πανηγύρισε την κατάκτηση του Wimbledon, παρά την πολύ άσχημη ημέρα που βρέθηκε το σερβίς της, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην άτολμη Αζαρένκα και με 26 winners έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 13 λεπτά.

Λίγο νωρίτερα η Έλενα Ντεμεντίεβα πήρε εύκολα το εισιτήριο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην ημιτελική φάση του Βρετανικού Όπεν, νικώντας με 6-2, 6-2 τη Φραντσέσκα Σκιαβόνε η οποία έπαιζε μόλις στον 3ο προημιτελικό Grand Slam της καριέρας της. Η "χρυσή" Ρωσίδα, Νο4 του ταμπλό, χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 6 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ιταλίδας, έχοντας 18 αβίαστα λάθη και 13 winners.

Τρίτη 30/6: Προημιτελικά γυναικών Wimbledon
2-S.Williams (U.S) beat 8-Azarenka (Belarus) 6-2 6-3
4-Dementieva (Russia) beat Schiavone (Italy) 6-2 6-2
3-V.Williams (U.S) beat 11-Radwanska (Poland) 6-1 6-2
1-Safina (Russia) beat Lisicki (Germany) 6-7(5), 6-4, 6-1