Ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο ζαλίστηκε από το νέκταρ της επιτυχίας στο Αμερικανικό Όπεν και με μια άκρως υπεροπτική εμφάνιση, γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 2-0 σετ απ’τον Γάλλο qualifier, Νο189 στον κόσμο (!!!), Εντουάρντ Ροζέρ Βασελίν για τον 1ο γύρο του Japan Open των 1,2εκ. δολαρίων στο Τόκιο.

Έγινε και αυτό… Ο Ντελ Πότρο ο οποίος τον περασμένο μήνα άφησε με ανοιχτό το στόμα την τενιστική υφήλιο όταν νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ στον τελικό του US Open, επέστρεψε στα courts, όχι όμως όπως το φανταζόταν… Ο 21χρονος Αργεντινός, Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο1 του ταμπλό στην Ιαπωνία, ηττήθηκε με 6-4, 6-4 στον πρώτο του αγώνα μετά τον θρίαμβο στη Νέα Υόρκη και μάλιστα από τον άσημο, Εντουάρντ Ροζέρ Βασελίν με τον Γάλλο να σημειώνει την πρώτη του φετινή νίκη σε κυρίως ταμπλό ATP τουρνουά.

Ο Ντελ Πότρο, περσινός φιλανίστ στη διοργάνωση (l.Berdych) βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα και δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί ούτε ένα από τα έξι break points που είχε στη διάθεσή του. Αντίθετα, ο 25χρονος Γάλλος πραγματοποιώντας από ένα break σε κάθε σετ, έφτασε στην σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του μετά από 1 ώρα και 28 λεπτά.

"Δεν νιώθω 100% έτοιμος. Ο καθένας μπορούσε να το διακρίνει εδώ. Είχα λίγο jet-lag και έναν στομαχόπονο αλλά σίγουρα δεν ήταν οι αυτές οι αιτίες της ήττας. Ο αντίπαλός μου έπαιξε καλό τένις και εκμεταλεύτηκε τις ευκαιρίες του. Ο καθένας μπορεί να χάσει.. Συμβαίνουν αυτά…" τόνισε ο Ντελ Πότρο ο οποίος θα ταξιδέψει στη Σανγκάη για το Masters της επόμενης εβδομάδας (12/10).

Ο Ντελ Πότρο στο τέλος του 1ου σετ κάλεσε ιατρικό τάιμ άουτ και ήταν εμφανώς επηρεασμένος στο ξεκίνημα του 2ου σετ…

"Είναι απίστευτο. Εγώ τον ξέρω καλύτερα απ’ότι ξέρει αυτός εμένα… Ίσως γι’αυτό να κέρδισα. Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι για μένα" δήλωσε απ’την πλευρά του ο Ροζέρ Βασελίν.

Σε αντίθεση με τον Αργεντινό, ο Λέιτον Χιούιτ ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο Τόκιο. Ο 28χρονος Αυστραλός, Νο8 του ταμπλό και Νο26 στον κόσμο, ο οποίος προέρχεται απ’τον πρόωρο αποκλεισμό στον 1ο γύρο του Malaysian Open στην Κουάλα Λουμπούρ (l.Johansson) την περασμένη εβδομάδα, επικράτησε 6-1, 7-5 του Γιαπωνέζου, Νο237 στην ATP, Ίτο Τσατούμα και προκρίθηκε στους "16" της αρχαιότερης Ασιατικής διοργάνωσης (1973) όπου θα αντιμετωπίσει τον "μάγο" Φραμπρίς Σαντορό.

Τη Δευτέρα (5/10), Γκάελ Μονφίς και Στάνισλας Βαβρίνκα, ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Τόκιο.

Τρίτη 6/10: 1ος γύρος Japan Open
Santoro (France) beat Golubev (Kazakhstan) 6-7(5) 7-6(2) 6-2
3-Simon (France) beat Suzuki (Japan) 6-3 6-4
5-Berdych (Czech Republic) beat Soeda (Japan) 6-2 6-4
Melzer (Austria) beat Mayer (Argentina) 7-6(4) 6-3
Roger-Vasselin (France) beat 1-Del Potro (Argentina) 6-4 6-4
8-Hewitt (Australia) beat Ito (Japan) 6-1 7-5