Μια σπουδαία όσο και δύσκολη νίκη πέτυχε ο Μάρκος Παγδατής για τον 1ο γύρο του Proton Malaysian Open που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Μαλαισίας, Κουάλα Λουμπούρ. Ο Κύπριος πρωταθλητής μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, νίκησε 2-1 σετ τον Γιεν-Σουν Λου και προκρίθηκε στο 2ο γύρο της indoor διοργάνωσης.

Μπορεί να μας έβγαλε την… ψυχή ωστόσο ο Μάρκος Παγδατής μας αντάμειψε με μια μεγάλη νίκη. Ο 24χρονος, Νο101 στην παγκόσμια κατάταξη, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο tie break του καθοριστικού σετ και αφού χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ, επικράτησε 4-6, 6-3, 7-6(5) του 26χρονου, Νο75 στην ATP, Γιεν-Σουν Λου από την Ταϊπέι για τον πρώτο γύρο του Malaysian Open των 947,750 δολαρίων.

Στο κλειστό Putra Stadium των 16.000 θέσεων, ο Μάρκος ευτύχησε σήμερα να έχει σε μεγάλη ημέρα το σερβίς του, όπου παρά το κακό 45% επιτυχίας στο 1ο σερβίς, έβγαλε 17 άσους (!!) και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λου μετά από 2 ώρες και 49 λεπτά, το βράδυ της Δευτέρας (η Κουάλα Λουμπούρ βρίσκεται 5 ώρες μπροστά).

Ο Παγδατής κατάφερε να επανέλθει μετά την απώλεια του 1ου σετ και παρότι προηγήθηκε 6-5 games έχοντας και match point στο σερβίς του, τελικά πήρε τη νίκη στο tie break εκμεταλευόμενος το δεύτερο match point του στον αγώνα σε δεύτερο σερβίς του αντιπάλου του.

Ο επόμενος αντίπαλος του Μάρκου στο 2ο γύρο της ATP World Tour 250 διοργάνωσης, θα προκύψει από την αυριανή (29/9) αναμέτρηση του Νο7 του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ κόντρα στον Ρώσο Μίκαηλ Γιούσνι.

Στο μεταξύ, από τους τρεις σημερινούς αγώνες, προέκυψε και ο αντίπαλος του Νο1, Νικολάι Νταβιντένκο ο οποίος μαζί με τους Βερντάσκο, Σόντερλινγκ καιΓκονζάλεζ, πήραν bye το εισιτήριο για τους "16" της νεόφερτης, στο tour της ATP, διοργάνωσης. Ο Ρώσος θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό wild card, Τέιλορ Τεντς ενώ ο Σόντερλινγκ, Νο3 του ταμπλό, τον επίσης Αμερικανό Μπρένταν Έβανς.