Τη συμμετοχή τους στην προημιτελική φάση του Open De Moselle του Μετς, εξασφάλισαν δύο εκ των φαβορί για τον τίτλο στη Γαλλία. Ο γηπεδούχος και Νο3 του ταμπλό Πολ Ανρί Μαθιέ νίκησε 2-0 σετ τον Ζισκέλ ενώ το Νο2 Φίλιπ Κολσράιμπερ χρειάστηκε τρία σετ απέναντι στον συμπατριώτιτη του Μπιορν Πάου.

Με τέσσερις αγώνες για το 2ο γύρο και δύο για τον 1ο, συνεχίστηκε το Γαλλικό indoor τουρνουά των 450.000 δολαρίων στο πανέμορφο Μετς την Τετάρτη.

Ο Πολ Ανρί Μαθιέ επικράτησε 7-6(5), 6-4 του συμπατριώτη του Μαρκ Ζισκέλ στον Γαλλικό εμφύλιο και προκρίθηκε στους "8" της ATP World Tour 250 διοργάνωσης εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Γερμανός, Αντρέας Μπεκ ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε εύκολα με 6-2, 6-4 τον γηπεδούχο qualifier Τιερί Ασκιόνε.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά πήρε και το Νο2 του ταμπλό, Φίλιπ Κολσράιμπερ ο οποίος χρειάστηκε τρία σετ με ανατροπή απέναντι στον Μπιορν Πάου νικώντας τον συμπατριώτη του με 4-6, 6-3, 6-2 σε 1 ώρα και 48 λεπτά. Στους "8" ο 25χρονος Γερμανός, Νο23 στον κόσμο θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Ευγένι Κορολέφ ο οποίος νίκησε δύσκολα με 3-6, 7-5, 7-6(2) τον Ντένις Ιστόμιν.

Για τον 1ο γύρο ο σχεδόν "αποσυρμένος" Σεμπάστιαν Γκροζεάν, έκανε την έκπληξη και νίκησε με 7-6(1), 7-5 τον Νίκολας Μαχού. Ο 31χρονος Γάλλος, Νο1147 στον κόσμο ο οποίος αγωνίζεται με wild card στο τουρνουά, στο 2ο γύρο θα τεθεί αντιμέτωπος με το Νο1 του ταμπλό και συμπατριώτη του, Γκάελ Μονφίς.

Τετάρτη 23/9: 2ος γύρος Open De Moselle
3-Mathieu (France) beat Gicquel (France) 7-6(5) 6-4
Korolev (Russia) beat Istomin (Uzbekistan) 3-6 7-5 7-6(2)
7-Beck (Germany) beat Ascione (France) 6-2 6-4
2-Kohlschreiber (Germany) beat Phau (Germany) 4-6 6-3 6-2