Ο Χάρης Καπόγιαννης λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερη τεράστια έκπληξη, μόλις μια εβδομάδα μετά τη σπουδαία νίκη που πέτυχε επί του Νο1 του ταμπλό στην Πάρο και Νο345 στον κόσμο, Αλεξάντερ Σαντέτσκι. Ο 19χρονος άσος, ηττήθηκε στα τρία σετ απ’τον Ρώσο, Νο2 του ταμπλό στο Ηράκλειο, Μίκχαηλ Βασίλιεφ.

Ο Καπόγιαννης, έδωσε μεγάλη μάχη απέναντι στο Νο543 της παγκόσμιας κατάταξης αλλά τελικά υπέκηψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του, γνωρίζοντας την ήττα με 4-6, 6-2, 6-4 για τον 2ο γύρο του Thalassa Cup των 10.000 δολαρίων που διεξάγεται αυτή την εβδομάδα στην Κρήτη και είναι το 4ο συνεχόμενο futures στη χώρα μας.

Ο Χάρης, ξεκίνησε ιδανικά το ματς και με το γνωστό σταθερό του παιχνίδι από τη βασική γραμμή, κατάφερε να πάρει το 1ο σετ με 6-4. Όπως συμβαίνει και στις… καλύτερες οικογένειες, ήρθε η χαλάρωση στο δεύτερο σετ και ο Ρώσος βρήκε έδαφος για την αντεπίθεση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετς με 6-2 στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα. Στο καθοριστικό σετ οι δύο άνδρες έδωσαν μια σπουδαία μάχη που βρήκε τελικό νικητή τον Βασίλιεφ, ο οποίος χρειάστηκε ένα break για να κάμψει την αντίσταση του σπουδαίου ελληνικού ταλέντου.

Ο Βασίλιεφ, μάλιστα, πήρε αυτόματα το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης καθώς ο αντίπαλός του στους "8", Μάσιμο Καπόνε δεν θα συνεχίσει λόγω τραυματισμού.

Ο αντίπαλος του Βασίλιεφ θα προκύψει από την αναμέτρηση της Παρασκευής (12:30) ανάμεσα στο Νο1 της Ελλάδας και Νο3 του ταμπλό στο Ηράκλειο, Αλέξανδρο Γιακούποβιτς (Νο586 στην ATP) ο οποίος αντιμετωπίζει τον Βρετανό, Νο868 στον κόσμο, Σον Θόρνλει.