Μπορεί να ήταν ένα παιχνίδι 1ου γύρου, ωστόσο έμοιαζε με… τελικό! Ο υπερασπιστής του τίτλου στο Regions Morgan Keegan Championships του Μέμφις, Άντι Ρόντικ έχασε πολλά κιλά ιδρώτα για να κάμψει την αντίσταση του συμπατριώτη του Τζέιμς Μπλέικ στο tie break του 3ου σετ και πήρε μια πολύ δύσκολη πρόκριση στο 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Τα ζόρια ξεκίνησαν από νωρίς για τον Άντι Ρόντικ στο Μέμφις, εκεί όπου υπερασπίζεται τον περσινό του τίτλο. Ο 27χρονος Αμερικανός, Νο1 του ταμπλό και Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να κάμψει την αντίσταση του πολύ καλού του φίλου, Τζέιμς Μπλέικ στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση, πετυχαίνοντας την 14η νίκη του στη φετινή σεζόν.

Ο "Α-Rod" επικράτησε 6-3, 4-6, 7-6(3) του Μπλέικ την Τετάρτη μετά από 2ώρες συγκλονιστικής μάχης στο κεντρικό court του Racquet Club of Memphis και παρέμεινε στο παιχνίδι της υπεράσπισης του τίτλου στην πατρίδα του.

Στο rematch του τελικού της διοργάνωσης το 2002 (ο Ρόντικ είχε νικήσει τον Μπλέικ με 7-5 στο 3ο σετ), ο Ρόντικ προηγήθηκε με break στο καθοριστικό σετ και σέρβιρε στο 5-4 για το ματς, όμως ο Μπλέικ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και αφού ισοφάρισε, στη συνέχεια έστειλε το ματς στο tie break. Δύο γρήγορα λάθη του Μπλέικ στην "παράταση", έδωσαν προβάδισμα με 3-1 στον Ρόντικ ο οποίος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην αγχωτική νίκη μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά.

Αυτή είναι η 10η συνεχόμενη παρουσία του κορυφαίου Αμερικανού τενίστα στο συγκεκριμένο τουρνουά, έχοντας φτάσει τέσσερις φορές στον τελικό και έχοντας πανηγυρίσει δύο φορές τον τίτλο, το 2002 και το 2009 (νίκη επί του Στέπανεκ).

Ο περσινός φιναλίστ, Ράντεκ Στέπανεκ γνώρισε ακόμη έναν πρόωρο αποκλεισμό καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Έρνεστς Γκούλμπις στο 2ο γύρο της indoor διοργάνωσης των 1,100,000 δολαρίων της σειράς ATP World Tour 500. Ο 21χρονος Λετονός επικράτησε 7-6(5), 7-5 του Τσέχου, Νο3 της διοργάνωσης και περιμένει έναν εκ των Μπέρντιχ/Ρουσέλ στα προημιτελικά του θεσμού.

Εκτός διοργάνωσης έμεινε και το Νο4 του ταμπλό, Τόμι Χάας ο οποίος συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις του. Ο 31χρονος Γερμανός, ηττήθηκε με 6-4, 3-6, 6-4 από τον Χαβιέ Μαλίς με τον Βέλγο να παίρνει το εισιτήριο για τον 2ο γύρο, εκεί όπου θα συναντήσει τον "γίγαντα", Ίβο Κάρλοβιτς.

Τετάρτη 17/02: 2ος γύρος Memphis Championships
Petzschner (Germany) beat Korolev (Kazakhstan) 7-6(5) 7-6(5)
Gulbis (Latvia) beat 3-Stepanek (Czech Republic) 7-6(5) 7-5
6-Isner (U.S.) beat Nieminen (Finland) 6-7(3) 6-4 6-4