Ράφα Ναδάλ Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο λέει ο σοφός λαός και ο Ράφαελ Ναδάλ το πρόσεφερε απλώχερα στον Τσονγκά. Ο Ισπανός πήρε την πιο γλυκιά εκδίκηση για την ήττα στον ημιτελικό του Australian Open, νικώντας τον Γάλλο 2-1 σετ στο Indian Wells.

Σχεδόν δύο μήνες έχουν περάσει από το βράδυ της 24ης Ιανουαρίου όταν ο Τζο Βιλφριέντ Τσονγκά, ένας άγνωστος, μέχρι εκείνη την εποχή, στο ευρύ κοινό τενίστας, εξαργύρωνε τις εκπληκτικές του εμφανίσεις στο Australian Open με τη συμμετοχή του στον μεγάλο τελικό του πρώτου Grand Slam της χρονιάς εις βάρος, μάλιστα, του Ράφαελ Ναδάλ. Ο Γάλλος είχε κάνει περίπατο επί του Ισπανού συντρίβοντάς τον με 6-2, 6-3, 6-2.

Από εκείνο το βράδυ ο Ναδάλ έψαχνε ευκαιρία για εκδίκηση και όταν αυτή του δόθηκε στο πρώτο ATP Masters Series της σεζόν στο Indian Wells, δεν την άφησε ανεκμετάλευτη. Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερη απάντηση για την ήττα του στον ημιτελικό της Μελβούρνης, νικώντας 6-7(4), 7-6(3), 7-5 τον 23χρονο Γάλλο επιστρέφοντας από την κόλαση καθώς στο 3ο και τελευταίο σετ έχανε 5-3!!

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο. Ο Τσονγκά θύμισε τον παίκτη που θαυμάσαμε όλοι στη Μελβούρνη όμως είχε την ατυχία να βρει απέναντί του έναν εκπληκτικό "Ράφα" το μάτι του οποίου γυάλιζε από το ζέσταμα. Το 1ο σετ κατέληξε στον Γάλλο ο οποίος με όπλο του το εξαιρετικό σερβίς κατέκτησε το εναρκτήριο σετ με 7-4 στη διαδικασία του tie break. Το ίδιο κλειστό ήταν και το 2ο κομμάτι του παιχνιδιού όμως Ναδάλ ήταν αυτός που ισοφάρισε και πάλι στο tie break με 7-3. Όλα θα κρινόντουσαν στο 3ο και τελευταίο σετ. Ο Τσονγκά "έσπασε" το σερβίς του αντιπάλου του για να πάρει προβάδισμα 4-2 και στο επόμενο game κράτησε το σερβίς του παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης με 5-3. Ο Ναδάλ, όμως, με εντυπωσιακό comeback πήρε τα τέσσερα επόμενα games φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για την διατήρηση των κεκτημένων στο Indian Wells. Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Τζέιμς Μπλέικ που νίκησε 2-0 σετ τον Ρισάρντ Γκασκέ.

Γερμανική υπερταχεία
Ασταμάτητος φαντάζει ο Τόμι Χάας ο οποίος, μετά από πολύ καιρό, κάνει πορεία πρωταθλητισμού σε ένα μεγάλο τουρνουά. Ο 29χρονος Γερμανός αν και βρέθηκε πίσω στα σετ, επικράτησε 2-1 (2-6, 7-5, 6-3) του Άντι Μάρει και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Χάας (Νο36 στον κόσμο) έκανε break στο 4-3 του τελευταίου σετ, πήρε προβάδισμα 5-3 και απλά κρατώντας το σερβίς του έφτασε σε μια σπουδαία νίκη παίρνοντας, παράλληλα, εκδίκηση για την ήττα του από τον Βρετανό στα προημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης πέρυσι. Στην επόμενη φάση ο Χάας περιμένει το νικητή του ζευγαριού Φέντερερ/Λιούμπισιτς.

Εκδίκηση για την ήττα του στο Australian Open πήρε και ο Νταβίντ Ναλμπαντιάν από τον Χουάν Κάρλος Φερέρο. Ο Αργεντίνος, Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε εύκολα του Ισπανού με 6-2, 6-2 και στους "8" θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό, Μάρντι Φις που πήρε επική νίκη επί του Λέιτον Χιούιτ με 7-5, 3-6, 7-6(4).

Εύκολη πρόκριση και για τον Τζέιμς Μπλέικ που δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον ασταθή Ρισάρντ Γκασκέ. Ο Αμερικανός επικράτησε 6-4, 6-2 του 22χρονου Γάλλου και στην προημιτελική φάση θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ράφαελ Ναδάλ.

Ξεκούραστος στους "8" προκρίθηκε ίσως ο πιο σταθερός παίκτης του τουρνουά, ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο θριαμβευτής της Αυστραλίας με σοβαρή και επιβλητική εμφάνιση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αργεντίνο, Γκιγιέρμο Κάνας τον οποίον νίκησε 6-2, 6-3 και στα προημιτελικά θα συναντήσει τον Στάνισλας Βαβρίνκα που πήρε δύσκολη πρόκριση επί του Κορεάτη, Λι με 2-1 σετ (6-1, 5-7, 6-4).