nadal5_408.jpgΟ Ράφαελ Ναδάλ θα έχει την ευκαιρία να πάρει εκδίκηση από τον Τζο Βιλφριέντ Τσονγκά για τον διασυρμό του στον ημιτελικό του φετινού Australian Open καθώς οι δύο τενίστες θα αναμετρηθούν στην φάση των “16” του Indian Wells στην Καλιφόρνια. Στην επόμενη φάση και ο εξαιρετικός Ρισάρντ Γκασκέ.

Ήταν Παρασκευή 24 Ιανουαρίου όταν ο Τζο Βιλφριέντ Τσονγκά εξαργυρώνοντας τις εκπληκτικές του εμφανίσεις, έδινε το παρών στον πρώτο του ημιτελικό σε Grand Slam απέναντι στον έμπειρο αλλά ανυποψίαστο, Ράφαελ Ναδάλ. Ο 23χρονος Γάλλος με εξαιρετική εμφάνιση συνέτριψε 6-2, 6-3, 6-2 το Νο2 του κόσμου και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό όπου γνώρισε την ήττα από το Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Ναδάλ έχει την ευκαιρία του, σχεδόν τρεις μήνες αργότερα προκειμένου να εκδικηθεί για εκείνο το βράδυ. Οι δύο τενίστες θα αναμετρηθούν στο πλαίσιο των “16” του Pacific Life Open στο Indian Wells Garden με φόντο τα προημιτελικά του πρώτου Masters Series της σεζόν.

Ο Ναδάλ επικράτησε εύκολα 2-0 σετ του Ντόναλντ Γιανκ (video). Η απειρία και το άγχος στοίχισε στον φερέλπι Αμερικάνο, Ντόναλντ Γιάνγκ ο οποίος μπήκε πολύ μουδιασμένα στην αναμέτρηση και το πλήρωσε με απανωτά break από τον Ναδάλ ο οποίος δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του 1ου σετ. Ο Ισπανός με σοβαρή εμφάνιση κατέκτησε το πρώτο κομμάτι του αγώνα με 6-1 και κάνοντας ένα μόλις break στο 2ο σετ έφτασε στη νίκη με 2-0 σετ σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Ο Τζο Βιλφριέντ Τσονγκά βγήκε νικητής στον γαλλικό εμφύλιο των “32” κόντρα στο Πολ Ανρί Μαθιέ (video). Ο φιναλίστ της Αυστραλίας αφού κατέκτησε το 1ο σετ στη διαδικασία του tie break 7-5, έφτασε στη νίκη κάνοντας ένα break στο σερβίς του συμπατριώτη του στο 2ο σετ με συνολικό σκορ 7-6, 6-3.

Εύκολα ο Τζόκοβιτς, ήττα σοκ για Φερέρ
Όσοι πίστευαν ότι ο Φίλιπ Κολτσράιμπερ θα αποτελούσε δύσκολο αντίπαλο για τον πρωταθλητή της Αυστραλίας και Νο3 του ταμπλό, Νόβακ Τζόκοβιτς έπεσαν πολύ έξω. Ο 21χρονος Σέρβος με σοβαρή εμφάνιση δεν άφησε κανένα περιθώριο στο νεαρό Γερμανό και με 6-3, 6-2 πήρε την πρόκριση για τους “16” του Indian Wells. Ο περσινός φιναλίστ θα αντιμετωπίσει τον έμπειρο Αργεντίνο, Γκιγιέρμο Κάνας ο οποίος επικράτησε 6-3, 6-7(1), 6-2 του συμπατριώτη του Χουάν Μονακό.

Ήττα σοκ υπέστη το Νο6 του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ. Ο 25χρονος Ισπανός σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε σε τρία tie breaks, ηττήθηκε 7-6(5), 6-7(5), 7-6(3) από τον Κορεάτη, Λι Γιανγκ Τάικ και αποχαιρέτησε άδοξα την Καλιφόρνια. Ο Κορεάτης θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Στάνισλας Βαβρίνκα που απέκλεισε με 2-1 σετ τον Μάρκο Παγδατή.

Ο διάδοχος του Φέντερερ
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και θυμίζοντας εκπληκτικά τον Ρότζερ Φέντερερ, ο Ρισάρντ Γκασκέ χρειάστηκε μόλις 1 ώρα για να “συνθλίψει” τον Χουάν Ιγκνάσιο Τσέλα για τον 3ο γύρο του Masters Series στο Indian Wells. Ο Γάλλος επικράτησε 6-2, 6-1 του Χιλιανού και στους “16” θα αντιμετωπίσει τον Μπλέικ με τον Αμερικανό να επικρατεί 6-3, 6-4 του Κάρλος Μόγια. Ίσως ο πιο άρτια τεχνικά παίκτης στο παγκόσμιο τένις, ο Ρισάρντ Γκασκέ επιβεβαίωσε το παρατσούκλι “Baby Federer” που του έχουν αποδώσει κυρίως για την ομοιότητα που έχουν οι δύο αθλητές στο παιχνίδι τους. Ο 21χρονος Γάλλος, Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον Χουάν Ικγνάσιο Τσέλα τον οποίον συνέτριψε 6-2, 6-1 (video) σε μια ώρα και προκρίθηκε στους “16” καλύτερους του τουρνουά.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εκπληκτική εμφάνιση του Γκασκέ ο οποίος για το 2ο γύρο του Indian Wells είχε νικήσει εύκολα τον πολύ καλό, Ρόμπιν Σόντερλινγκ. Ο Γκασκέ έχει βελτιώσει πολύ το σερβίς του και έχοντας πάντα σε υψηλό επίπεδο το τέλειο backhand του, δείχνει έτοιμος να κάνει το βήμα παραπάνω και να απαντήσει στους επικριτές του που του καταλογίζουν ότι στα δύσκολα, κάνει πίσω…

Στα του αγώνα που δεν αντέχει ιδιαίτερης ανάλυσης, ο Γκασκέ με 2 breaks στο 1ο σετ έφτασε γρήγορα στην κατάκτησή του με 6-2 ενώ επαναλαμβάνοντας το ίδιο και στο 2ο σετ, έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Πλούσιο φωτογραφικό υλικό από το πρώτο Masters Series στο Indian Wells μπορείτε να δείτε στο Photo Gallery του Tennis24 ενώ όλη η δράση του σπουδαίου τουρνουά στην οθόνη του υπολογιστή σας μέσω του Tennis24 Channel στο youtube.